• Zadanie 8

        •  

          ZADANIE 8

           

           

          8. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów

           pod hasłem Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób

          z otoczenia szkolnego lub środowiskowego,

          które znalazły się w biedzie,

          chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa"; gdzie szukać pomocy.

          Wskazany udział przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej

          i pomocy rodzinie, zawodowych kuratorów sądowych. 

           

           
           
           
          W miesiącu styczniu wychowawcy poszczególnych klas przeprowadzili konserwatorium na temat „Nie jesteś sam”. Aby jak najdokładniej przedstawić uczniom tematykę wykorzystano do tego konspekt, który został udostępniony przez koordynatora konkursu oraz materiały przygotowane wspólnie nauczycielami wychowawcami i uczniami. Nauczyciele uświadomili uczniom, gdzie szukać pomocy i jak okazać pomoc osobom samotnym. 
          Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, pracowali indywidualnie, zespołowo i grupowo. Aktywnie włączyli się w pogadankę na temat osób potrzebujących pomocy oraz postawy altruistycznej ze zwróceniem uwagi na możliwości tego typu zachowań wobec ludzi nam bliskich i zupełnie obcych. Metodą burzy mózgów wyczerpująco odpowiedzieli na pytanie: Kto potrzebuje naszej pomocy. Opracowali zadania i zapisali odpowiedzi na kartkach papieru.  Po przeprowadzeniu pogadanek nasi uczniowie: 
           
          potrafią rozróżnić kto potrzebuje pomocy, 
           
          umieją zaproponować różne formy niesienia pomocy osobom potrzebującym, 
           
          są bardzo wrażliwi na potrzeby osób oczekujących pomocy, 
           
          potrafią wczuwać się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi, 
           
          interesują się życiem i oczekiwaniami osób potrzebujących. 
           
          chętnie pomagają osobom potrzebującym 
           
           
           
           
            
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
          Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez uczniów rysunków - symboli, przedstawiających sposoby pomocy ludziom, którzy jej potrzebują.
           
           
           
           
           
           
           
           
          Mieszkańcy Jedlanki, wsi sąsiadującej z naszą szkołą postanowili, że nie należy zamykać się tylko we własnych domachi zajmować własnymi sprawami ale można poznać się bliżej. Zorganizowali wiec wielkie party pod hasłem „ Jak dobrze mieć sąsiada”.Dziewczęta z naszej szkoły przygotowane przez wychowawcę zaprezentowały występ artystyczny uświetniając tę imprezę.W czasie takiej imprezy środowisko lokalne bardzo się integruje, ludzie poznają się nawzajem i co najważniejsze ci,którzy są samotni mogą wspólnie z innymi  miło spędzić czas.
           
           
           
           
           
           
          Tradycją naszej szkoły jest coroczna impreza z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jest to największa i najważniejsza uroczystość środowiskowa.
          27 stycznia, jak zwykle w niedzielę, odbyła się akademia właśnie z tej okazji.  W przygotowanie, które rozpoczynają się znacznie wcześniej, aktywnie włączyli się nauczyciele, uczniowie, rodzice. Wychowawcy klas monitorowali program artystyczny prezentowany przez uczniów poszczególnych klas.
          Udział brała cała społeczność szkolna, począwszy od oddziału przedszkolnego, a skończywszy na klasie VI. Prezentacja odbyła się w przepięknie udekorowanej sali gimnastycznej, wzbudzającej zachwyt wszystkich gości, którzy chętnie, mimo niesprzyjającej aury, zawsze licznie dopisują.
          Słowem wstępnym witała przybyłych gości pani dyrektor szkoły. Na scenie recytowali wiersze okolicznościowe, śpiewali piosenki związane z nastrojem chwili, składali serdeczne życzenia. Dzieci miały okazję ujawnić swoje aktorskie i taneczne talenty. Repertuar taneczny był bardzo urozmaicony, od tańców ludowych po nowoczesne. Tancerze pięknie wyglądali w strojach regionalnych i fantazyjnych, nowoczesnych. Występy, sądząc po długich i mocnych brawach, bardzo się podobały. Niejednej babci na widok wnuczka zakręciła się łza w oku, niejednemu dziadkowi, serce zabiło mocniej. Część artystyczną zakończyło chóralne "Sto lat" oraz wręczanie własnoręcznie wykonanych upominków, z którymi babcie i dziadkowie pozowali do wspólnego zdjęcia. Seniorzy zostawiają także zawsze swój autograf w szkolnej kronice. Miłym akcentem imprezy był,jak zawsze smaczny, gorący posiłek i słodki poczęstunek przygotowany, przez rodziców uczniów. Poczęstunek był okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami i wspominanie dawnych szkolnych lat. Warto nadmienić, że w tym  święcie uczestniczą również starsze panie i starsi panowie,którzy już nie mają lub nigdy nie mieli wnucząt uczących się w naszej szkole. Ludzie Ci bardzo chętnie przybywają na tę imprezę i jak mówiąnie mogą się doczekać kolejnej, która odbędzie się za rok. To niedzielne spotkanie trzech pokoleń: uczniów, ich rodziców i dziadków bardzo integruje całą lokalną społeczność. Myślimy, że tegoroczny Dzień Babci i Dziadka na długo pozostanie w ich pamięci, a każdy następny sprawi,
          że będą czuli się naprawdę ważni i potrzebni. 
           
           
           
           
           
           
          Efekty: 
           
          1. Kształtowanie właściwych postaw wobec osób dotkniętych problemem samotności z powodu trudnej sytuacji społecznej znajdujących się
              w szkole i najbliższym środowisku. 
           
          2. Rozwiązywanie problemów życiowych będąc w grupie. 
           
          3. Wyrabianie nawyków niesienia pomocy potrzebującym.
           
          Iwona Śmiechowska
          Aneta Strzelecka
          Karolina Bartos
           
    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach
      • tel: 48 32-16-078 e-mail: pspstarezawady@wp.pl (aktywna do dnia 31 marca 2024 roku.) e-mail: sekretariat@szkolazawady.onmicrosoft.com
      • Stare Zawady 30A 26-660 Jedlińsk woj. mazowieckie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych