• mLegitymacja - co to takiego?

• mLegitymacja to „zwykła” legitymacja szkolna, ale w telefonie. Wszystko dzięki aplikacji mObywatel, którą trzeba będzie ściągnąć na telefon. Mobilna wersja legitymacji szkolnej będzie uzupełnieniem jej standardowych form - papierowej lub plastikowej karty.

mLegitymacja, to część aplikacji mObywatel. Zawiera najważniejsze informacje na temat właściciela dokumentu, czyli: wiek ucznia, informację o tym czy legitymacja jest ważna, a ponadto dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach:

1. imię i nazwisko ucznia;
          2. numer legitymacji; datę wydania;
          3. termin ważności;
          4. status użytkownika (uczeń);
          5. datę urodzenia;
          6. PESEL;
          7. adres zamieszkania;
          8. nazwę i adres szkoły.

Z mobilnej wersji legitymacji będzie można korzystać w tych samych sytuacjach, co w przypadku „tradycyjnych” dokumentów. Za pomocą mLegitymacji potwierdzimy status ucznia podczas kontroli biletów, czy zakładania karty w bibliotece. Będzie ona również podstawą do otrzymania przysługujących zniżek.

• mLegitymacja – kto wydaje dokument?

• mLegitymacja Szkolna to bezpieczne narzędzie, dzięki któremu uczniowie potwierdzą przysługujące im uprawnienia, za pomocą telefonu komórkowego.

"Mobilna" legitymacja będzie mogła być wydana uczniowi, któremu uprzednio wydano legitymację szkolną w wersji papierowej. Okres ważności mLegitymacji będzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej (przedłużenie ważności wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji).

mLegitymacja będzie unieważniana przez szkołę w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja.

• mLegitymacja – jak otrzymać dokument?

1. Pobierz wniosek, wypełnij i dostarcz do sekretariatu szkoły. Wniosek jest TUTAJ lub otrzymasz go w sekretariacie szkoły.
          2. Wyślij podpisane zdjęcie na email: pspstarezawady@wp.pl (aktualne zdjęcie spełniające wymogi zdjęcia dokumentowego w formacie JPG lub JPEG o rozmiarze max. 5MB i wymiarach minimum 500x600 px.). Więcej informacji o zasadach prawidłowego zdjęcia do dokumentów.
          3. Możesz wykonać również zdjęcie smartfonem (stosując się do ogólnych zasad prawidłowego zdjęcia do dokumentów) i skorzystać z bezpłatnego kreatora zdjęć do mLegitymacji, który znajdziesz TUTAJ.
          4. Oczekuj informacji w dzienniku elektronicznym o możliwości odbioru kodu QR i kodu aktywacyjnego do aplikacji mObywatel (odbiór w sekretariacie).
          5. Zainstaluj aplikację mObywatel ze sklepu Google Play lub Apps Store. W usłudze Legitymacja szkolna zeskanuj otrzymany kod QR oraz wpisz kod aktywacyjny mLegitymacji.
          6. Aby anulować (utrata telefonu, niepoprawnego działania, utrata tożsamości, rezygnacja z usług) mLegitymację należy pobrać, wypełnić i dostarczyć wniosek do sekretariatu. Wniosek znajduje się TUTAJ lub w sekretariacie szkoły. Potwierdzenie anulowania uzyskasz w dzienniku elektronicznym.
          7. To wszystko! Teraz nie musisz już pamiętać, aby zabierać ze sobą papierową legitymację. Będzie Ci ona towarzyszyła zawsze w Twoim smartfonie.

Skorzystaj z bezpłatnego generatora zdjęć do mLegitymacji

Rozpoczynający się rok szkolny wiąże się z wyrabianiem legitymacji przez uczniów. Jako, że szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja, uczniowie szkoły mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie
          w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do elektronicznego dokumentu legitymacyjnego.

Bezpłatny Generator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji. Fotografię do mLegitymacji można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycia głowy.

Fotografia do mLegitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:

1. osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,
          2. twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,
          3. oświetlenie twarzy powinno być równomierne.

Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?

1. Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku
          2. Wciśnij żółty przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.
          3. Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.
          4. Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.

Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji, którą będziesz się identyfikował. Jak widzisz, cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!