Biblioteka

      • Podsumowanie sukcesów uczniów i rozstrzygnięcie konkursu „W zielone gramy”

        Apel podsumowujący sukcesy uczniów był również okazją do wręczenia nagród i dyplomów za sukcesy w konkursach bibliotecznych:
        Oto laureaci konkursu " W zielone gramy" :
        Klasy młodsze
        1.  Iga Jemiołek i Zuzia Żarłok
        2. Amelia Ofiara
        3. Zuzia Żarłok
        4. Mikołaj Turliński
        Klasy starsze:
        1. Sara Firlej
        2. Alicja Romanowska
        3. Karina Szczęk,
        4.Julia Adamczyk

        Wyróżnienia:
        Amelia Białkowska i Maria Dyziak
        Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

        Konkurs dla klasy 1 na okładkę najciekawszej przeczytanej książeczki:
        Lena Jurek
        Marcelina Popiel
        Gratulujemy aktywnym czytelnikom naszej biblioteki.

      • JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

        12 czerwca o godzinie 10 nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej o przedziwnym tytule: "JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM".
        Uczniowie klas 1- 6 spotkali się na sali gimnastycznej by sobie poczytać. Były momenty głośnego wspólnego czytania, jak i chwila na indywidualne spotkanie z kolorową książką. Na zakończenie bawiliśmy się komponując z własnych ciał napis: CZYTAMY.

        Wszystko po to aby uczniowie polubili obcowanie z książką. Bo, zgodnie z naszym hasłem - CZYTAM - I ŚWIAT JEST KOLOROWY, czytanie pobudza wyobraźnię, poprawia humor, rozwija wrażliwość- sprawia że patrzymy na życie z większym optymizmem.

        Zaczytanych wakacji moi drodzy!

      • GRASZ W ZIELONE? GRAM!

        Majowe Święto Bilibliotek przebiegało w naszej szkole w postaci Festiwalu Książki Zielonej.
        Przez cały maj zapraszaliśmy uczniów do zabaw związanych z wiosennym kolorem ZIELONYM.  Hasło naszego Festiwalu brzmiało - W ZIELONE GRAMY. W poszczególne dni proponowaliśmy różne ciekawe i rozwijające aktywności:
        1.Pisanie na czas wyrazów na literę Z
        2. Zabawę w anagramowanie
        3.Rozpoznawanie nazwy drzew
        4.Układanie wiersza o zielonej wiośnie
        5. Wykonanie plakatu o tematyce wiosennej/ dla młodszych klas.
        Każda zabawa była punktowana.  Łączna liczba zdobytych punktów pozwoliła wyłonić zwycięzców konkursu W ZIELONE GRAMY.
        Oto wyniki:
        Klasy młodsze
        1.  Iga Jemiołek i Zuzia Żarłok
        2. Amelia Ofiara
        3. Mikołaj Turliński
        Klasy starsze:
        1. Sara Firlej
        2. Alicja Romanowska
        3. Karina Szczęk, Julia Adamczyk
        Wyróżnienia:
        Amelia Białkowska i Maria Dyziak
        Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

      • Dzień Kobiet w Bibliotece szkolnej

        W to wyjątkowe święto zaproponowaliśmy uczniom konkurs fotograficzny, którego tematem była "Kobieta Czytająca". Autorzy zdjęć mieli pokazać nie tylko kobietę ale i książkę, którą ona czyta. Udało się to znakomicie. Zdjęcia są barwne i pomysłowe. Prezentujemy je na wystawie w Bibliotece szkolnej. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Zapraszamy do biblioteki!  

      • Pasowanie na czytelnika

        26 lutego 2026 uczniowie klasy 1 przeżywali uroczyste Pasowanie na czytelnika. Odświętnie stroje pierwszaków oraz dekoracje w bibliotece podkreślały wyjątkową atmosferę tego dnia. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami obowiązujacymi w bibliotece. Następnie złożyli i podpisali akt przyrzeczenia o szanowaniu książek. Po czym zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki. Pan dyrektor dokonał tego symbolicznego aktu pasowania poprzez dotknięcie magicznym ołówkiem ramienia każdego ucznia. Na pamiątkę dzieci otrzymały książkę "Wnuczka antykwariusza" z programu " Cała Polska czyta dzieciom" oraz dyplomy i zakładki. Uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książeczki przy okazji zapoznając się z zasadami wypożyczania w e-biblio. Dla dzieci był to ważny dzień.

      • Konkurs czytelniczy pt." Miłość niejedno ma imię"

        Z okazji Walentynek Biblioteka Szkolna wraz z nauczycielami języka polskiego przygotowała konkurs czytelniczy pt." Miłość niejedno ma imię". Zadaniem uczniów było przeczytanie ze zrozumieniem fragmenów wierszy i przyporządkowanie ich treść do podanych kategorii:
        1. Miłość romantyczna
        2. Miłość do Ojczyzny
        3. Miłość do przyrody
        4. Miłość w rodzinie
        W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 4-8.
        Ponieważ uczniowie świetnie poradzili sobie z 1 częścią konkursu, odbyła się dogrywka. Tym razem należało zilustrować fragment wiersza. Powstały piękne, pełne emocji  prace. Konkursu był częścią Festiwalu Książki o Miłości. To kolejne działanie promujące nowości wydawnicze zakupione w ramach NPRCZ 2.0. Uczestnicy konkursu chętnie wypożyczyli książki o tematyce romantycznej i patriotycznej.
        Oto lista laureatów walentynkowego konkursu:
        I miejsce ex equo:
        Zuzanna Żarłok klasa 4,
        Ewa Romanowska klasa 5,
        Agata Piwowar i Karina Szczęk klasa 6.
        Julia Adamczyk klasa 7
        II miejsce:

        Mikołaj Wziątek i  Amelia Białkowska klasa 5,
        Wyróżnienia:
        Wiktor Kaczor, Sandra Glibowska klasa 4.
        Filip Popiel klasa 6

        Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe zakupione z programu NPRCZ 2.0

      • Wizyta przedszkolaków w szkolnej bibliotece
         

        Nasze przedszkolaki miały okazję odwiedzić szkolną bibliotekę, gdzie czekało na nie wiele ciekawych i inspirujących atrakcji. Dzieci z zainteresowaniem oglądały kolorowe książki, poznawały zasady korzystania z biblioteki oraz dowiedziały się, jak należy dbać o książki.

        Pani bibliotekarka opowiedziała o swojej pracy, zaprezentowała najciekawsze pozycje dla najmłodszych i przeczytała dzieciom wybrane opowiadanie, które wszyscy słuchali z ogromnym zainteresowaniem.

        To była bardzo miła i pouczająca wizyta, która rozbudziła w dzieciach ciekawość świata książek i zachęciła do czytania już od najmłodszych lat.

      • KONKURS CZYTELNICZY
         

        9 grudnia miał  miejsce w bibliotece finał Festiwalu Książki Magicznej. Po odbytych wcześniej spotkaniach z uczniami klas 4-5 zorganizowany został konkurs związany z książkami Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo". Zwycięzcami konkursu zostali:
        1. Jan Janus kl.4
        2. Zuzanna Żarłok kl.4
        3. Wiktor Kaczor kl.4

        Wyróżnienia przypadły uczniom kl.5: Antoniemu Jemiołkowi, Alicji Muc i Mikołajowi Wziątkowi. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe pozyskane z NPRCZ 2.0. Nagrody wręczył pan dyrektor zachęcając uczniów do czytania książek i odwiedzania biblioteki.
        Festiwal pozwolił wypromować książki o tematyce baśniowej i fantasy. Cieszy informacja, że spora grupa uczniów wypożyczyła pozycje z wystawy festiwalowej.
        Już wkrótce następne festiwalowe wystawy. Zapraszamy do biblioteki. 

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

        Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

        Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

      • Festiwal Książek Magicznych
        – Otwórz Drzwi do Świata Czarów!

         

        W ramach promocji czytelnictwa prezentujemy nowe książki zakupione dzięki dotacji z NPRCZ 2.0. Tym razem utworzona została w bibliotece wystawa pt. Festiwal Książek Magicznych, na której pokazane zostały pozycje fantastyczne, baśniowe i fantasy. Zachęcamy uczniów do wypożyczania książek o tej lubianej tematyce.

        A więc Abra kadabra, Hokus- pokus  i Czary mary -  z książką zniknie wieczór szary. Wypożycz - przeczytaj!

      • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

        W naszej bibliotece zorganizowane zostały wybory ulubionej postaci z bajki. Uczniowie głosowali w bibliotece oznaczając pinezką wybraną postać. Widać było ogromne zaangażowanie uczniów, którzy próbowali wręcz swoistej agitacji wyborczej. W głosowaniu wzięło udział 76 uczniów od klasy 1 do 8, co jest bardzo wyraźnym znakiem zainteresowania dzieci i młodzieży. Rywalizację zdecydowanie wygrał Shrek uzyskując 36 głosów.  Na drugim miejscu był Bolek i Lolek ex equo  z Mała Syrenką z wynikiem 17 głosów. Pojedynczy uczniowie głosowali za Kubusiem Puchatkiem, czy Kotem u butach. Widać, że baśnie Grimmów odchodzą w zapomnienie. Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek nie otrzymali ani jednego głosu. W naszym rankingu wzięli udział również nauczyciele i pracownicy szkoły. Z pomocą Samorządu Uczniowskiego zebrane zostały głosy 21 osób. Tu rywalizację wygrali Kubuś Puchatek i Myszka Miki.

        Dzień Postaci z Bajek był dla wszystkich dobrą zabawą i okazją do przypomnienia tytułów i postaci z bajek.

         

        Zapraszamy do biblioteki, gdzie czeka wystawa baśniowych książek.

      • Lekcja biblioteczna kl.4

        04 listopada uczniowie klasie 4 nie zasiedli w szkolnych ławkach na lekcji języka polskiego jak dotychczas. Przenieśli się do biblioteki szkolnej, w której odbyła się wyjątkowa lekcja, będąca podsumowaniem pracy z lekturą Jana Brzechwy “Akademia pana Kleksa”. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem, pracą bibliotekarza oraz brali udział w pracach grupowych, sprawdzających ich uważność podczas oprowadzania po bibliotece. Za zaangażowanie podczas zajęć otrzymali pamiątkowe legitymacje pełnoprawnego ucznia Akademii pan Kleksa oraz zakładki do książek z afirmacjami dotyczącymi czytania. Lekcja została przygotowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

        Ewa Murdza i Bożena Zbrożyna

      • Narodowy Program Czytelnictwa 2.0

        Zakończyliśmy prace związane z przygotowaniem do udostępniania książek zakupionych w ramach ogólnopolskiego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W ramach promowania nowych pozycji do biblioteki zaprosiliśmy uczniów klasy 5. Przypomniane zostały uczniom sposoby wyszukiwania interesujących pozycji. Uczniowie wypożyczyli wybrane książki.

        Zapraszamy wszystkich uczniów do zapoznania się z nowym księgozbiorem

      • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        Uczniowie klasy VIII wzięli udział w nietypowej lekcji w ramach zajęć przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty przygotowanej we współpracy z biblioteką szkolną, podczas której odbył się klasowy konkurs czytelniczy „Jaka to lektura?”. Ich zadaniem było rozpoznać jak najwięcej fragmentów lektur obowiązkowych z klas IV – VIII, które wchodzą w zakres wymagań egzaminacyjnych. Z zadaniem najlepiej poradziła sobie Nikola Radecka. Niewiele mniej punktów zdobył Nataniel Jończyk. Uczniowie Ci zostali nagrodzeni pamiątkowymi certyfikatami oraz książkami. Konkurs został zorganizowany w ramach akcji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

        Ewa Murdza i Bożena Zbrożyna

      •  Narodowe Czytanie

        W piątek, 05 września, w jedlińskim parku odbyło się Narodowe Czytanie, w którym wzięli udział zaproszeni goście, przedstawiciele gminy, dyrektorzy szkół, mieszkańcy Jedlińska oraz uczniowie reprezentujący placówki oświatowe. Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania słuchaliśmy fragmentów poezji Jana Kochanowskiego, którego twórczość porusza uniwersalne tematy – od rozważań na temat przemijania i ludzkiego życia po żartobliwe wątki związane z egzystencją  człowieka. Naszą szkołę reprezentowały Nikola Radecka i Katarzyna Jurczak z klasy VIII. Dziewczynki wyrecytowały Tren VIII oraz fraszkę „Na zdrowie”.  Wyjątkowym punktem programu był występ Kuby Blokesza. Jego koncert „Sobie śpiewam a muzom” stanowił interpretację muzyczną słów Jana Kochanowskiego. Delikatne dźwięki gitary połączone z poezją czarnoleskiego poety i okraszone  subtelnym wokalem artysty stworzyły niezapomniany klimat. Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach
      • tel: 48 32-16-078
        e-mail: sekretariat@szkolazawady.onmicrosoft.com
      • Stare Zawady 30A
        26-660 Jedlińsk
        woj. mazowieckie
        Poland
  • Galeria zdjęć

    • brak danych