• Zadanie 7

ZADANIE 7

7. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Mój przyjaciel jest inwalidą -  jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność

Od kilkunastu lat nasza placówka współpracuje z Domem Pomocy Społecznej w Jedlance. Kontakty te polegają na organizowaniu najróżniejszych imprez, występów, pokazów dla osób mieszkających w tej placówce. Celem tej współpracy jest kształtowanie u dzieci postawy tolerancji, zrozumienia, akceptacji wobec osób upośledzonych fizycznie, psychicznie, niepełnosprawnych. Wychowawcy wspólnie z dziećmi przygotowali występy z okazji:

• Integracyjnego Festynu Rodzinnego „ Nie ma jak rodzina”
          • Dnia Kobiet
          • Dnia Pracownika Socjalnego

Na terenie naszej szkoły zorganizowane zostały imprezy, na które zostali zaproszeni pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej tj.

•  Zabawa Karnawałowa

Mieszkańcy tej placówki również dla nas przygotowują występy z okazji:

·         Dnia Edukacji Narodowej

·         Dnia Niepodległości

·         Dnia Patrona Szkoły

Wspólnie z opiekunami organizują dla naszych uczniów ognisko lub zabawy integracyjne z okazji Dnia Dziecka.

Nasza szkoła co roku wspiera Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „ Pomóż i Ty” poprzez rozprowadzanie i sprzedaż wśród nauczycieli, uczniów i rodziców kart- pomocy szkolnych.

Samorząd Uczniowski przez cały rok szkolny prowadzi zbiórkę nakrętek plastikowych na sprzęt rehabilitacyjny dla Hani- 6 lat, Jasia-1 rok i Kamila- 4 lata- dzieci z Radomia. Uczniowie i nauczyciele chętnie przyłączają się do tej akcji.

Co roku bierzemy udział w akcji „ Góra Grosza”- zbiórka monet. Celem akcji jest zebranie funduszy min. na następujące programy: pomoc dla zawodowych domów zastępczych, rodzinnych domów dziecka, pomoc dla istniejących Domów Dziecka….

Na lekcjach wychowawczych w klasach IV-VI zostały przedstawione krótkie scenki pod wspólnym tytułem „Niepełnosprawni są wśród nas”. Aby jak najdokładniej przedstawić uczniom tematykę wykorzystano do tego konspekt, który został udostępniony przez koordynatora konkursu oraz materiały przygotowane wspólnie z nauczycielami wychowawcami i uczniami. Uczniowie wcielali się w rolę osób niepełnosprawnych ruchowo. Historie, które zaprezentowali były różnorodne- wzbudzające smutek, współczucie jak również optymistyczne. Opowieści dotyczyły ludzi niepełnosprawnych, którzy w żuciu codziennym zmagają się z różnymi problemami, przeciwnościami. Prezentowane scenki wywołały ogólne poruszenie co doprowadziło do dyskusji. Teraz uczniowie mają większą świadomość, że w dużym stopniu to od nich ludzi zdrowych zależy, jak będą się czuli niepełnosprawni. Prowadzone zajęcia miały na celu ukształtowanie postawy tolerancji do niepełnosprawności. Wychowawcy poinformowali uczniów o istniejących ustawach, jakie funkcjonują w naszym pawie, a dotyczą osób niepełnosprawnych Bardzo ważną ustawą, regulującą sytuację osób niepełnosprawnych, jest Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych. Znajduje się ona w Dz.U. Nr 123 poz. 776.

Uchwałą sejmu (Monitor Polski Nr 50, poz. 475 z dn. 13.08.1997 r.) została ustanowiona Karta Praw Osób Niepełnosprawnych potwierdzająca m.in. prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, dostępu do dóbr i usług, dostępu do opieki medycznej, edukacji, zatrudnienia, życia w środowisku wolnym od barier funkcjonalnych, a w tym:

• dostępu do urzędów, punktów wyborczych i obiektów użyteczności publicznej,

• swobodnego przemieszczania się i powszechnego korzystania ze środków transportu,

• dostępu do informacji,

• możliwości komunikacji międzyludzkiej.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych jest aktem o charakterze deklaratywnym, a więc nie nakłada konkretnych obowiązków wykonawczych na instytucje i urzędy oraz nie daje konkretnych uprawnień.

Efekty:

1.      Docenianie przez uczniów swoich szkolnych i domowych problemów dotyczących niepełnosprawności.

2.      Współtworzenie dobrej społeczności szkolnej wspólnie z osobami niepełnosprawnymi ruchowo.

3.      Wyrabianie nawyków na pokochanie osoby niepełnosprawnej.

4.      Wyrabianie szacunku i wyrozumiałości wobec osób dotkniętych wyżej wymienionym problemem.

Iwona Śmiechowska
          Aneta Strzelecka