• Zadanie 5

ZADANIE 5.

5. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów na temat Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić.Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.

W październiku w klasach IV-VI odbyły się lekcje wychowawcze na temat : „ Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić”. Celem zajęć było to, aby uczniowie znali zagrożenia społeczne i osobiste z  używania tytoniu, narkotyków, dopalaczy; uzasadniali potrzebę walki z używaniem i dostępem do środków psychoaktywnych, tytoniu itp.; zabierali  głos w dyskusji i potrafi zająć stanowisko w określonej sprawie; potrafili  podać odpowiednie argumenty „ za i przeciw”. Uczniowie poszczególnych klas pracowali w grupach rozmawiając na temat używek, ich wyglądu oraz skutków ich zażywania. Następnie zaprezentowali na forum klasy efekty dyskusji. Potem uczniowie odegrali scenkę, w której jedna osoba wcieliła się w dilera narkotyków zachęcającego drugą do spróbowania. Po obejrzeniu scenki pozostali uczniowie omówili zachowanie osoby namawianej: wskazali błędy oraz zasugerowali w jaki sposób powinna reagować na zaczepki dilera. Wnioski zanotowano na kartkach, które przyczepiono na arkusz papieru i zaprezentowano na tablicy: należy kategorycznie odmawiać nie wdając się w zbędne dyskusje i tłumaczenia, należy poszerzać swoja wiedzę na temat skutków działania używek, pracować nad sobą i wzmacniać poczucie własnej wartości.

Dodatkowym przedsięwzięciem było przygotowanie i zaprezentowanie przez uczniów klasy VI apelu pt. „ Dopalacze” wszystkim uczniom naszej szkoły oraz rodzicom. Szóstoklasiści przygotowali pod czujnym okiem wychowawcy plakaty, na których opisane były znane na rynku dopalacze, ich działanie na organizm ludzki. Plakaty zostały wyeksponowane w widocznym miejscu w naszej szkole.

Dodatkowo uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w prelekcjach zorganizowanych przez koordynatorów konkursu powiatowego z wiedzy o uzależnieniach, na których wyświetlane były filmy edukacyjne pt. „ Dziękuję… nie biorę”, „ Dziękuję… nie palę”, „ Żyję bez ryzyka AIDS”

Nasza placówka wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Radomiu i Gminą w Jedlińsku przygotowała i przeprowadziła Powiatowy Konkurs z wiedzy o szkodliwym działaniu narkotyków, alkoholu, nikotyny oraz niebezpieczeństwie wirusa HIV i choroby AIDS.  Koordynatorzy tego przedsięwzięcia przygotowali materiały, które zostały przekazane do szkół jako pomoc w przygotowaniu uczniów do uczestnictwa w konkursie. Konkurs odbył się w dwóch etapach. Finał przeprowadzony został 27 listopada na terenie naszej szkoły. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu, którzy za swoją wiedzę otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe.

Na podsumowanie Powiatowego Konkursu z wiedzy z wiedzy o szkodliwym działaniu narkotyków, alkoholu, nikotyny oraz niebezpieczeństwie wirusa HIV i choroby AIDS została przygotowana  i zaprezentowana licznie zgromadzonej publiczności inscenizacja profilaktyczna „ Telewizja Stare Zawady”, dotycząca uzależnień. Uczniowie klasy IV bardzo ładnie przedstawili scenki dotyczące alkoholizmu, nikotynizmu i narkotyków. Barwna dekoracja, szybka akcja i oprawa muzyczna wpłynęły na to, że publiczność z wielkim zainteresowaniem śledziła programy, które „ zaproponowała im Telewizja..”

We wrześniu został ogłoszony Gminny Konkurs Plastyczny „ Trzy razy nie – nie pij, nie pal, nie bierz”. Organizatorem konkursu już od 9 lat jest nasza szkoła we współpracy z Gminną Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedlińsku. Celem konkursu jest uświadomienie zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków, nadużywania alkoholu, palenia biernego i czynnego papierosów oraz wpływu narkotyków i alkoholu na psychikę i samopoczucie człowieka; rozwijanie zdolności plastycznych dzieci i propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej, tworzenia właściwych relacji z rówieśnikami i rodziną, częstszych kontaktów z przyrodą. W tym roku szkolnym na konkurs wpłynęło 186 prac plastycznych ze wszystkich szkół naszej gminy. 27 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Uczniowie, których prace zostały wybrane przez jury otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

27 listopada 2012r. w naszej szkole odbył się spektakl  profilaktyczny pt. „Życie na niby” z którym do uczniów przyjechał pan Jacek Musiatowicz, poeta i tekściarz z Radzynia Podlaskiego.
          Jacek Musiatowicz w przystępny sposób, bez patosu, posługując się gwarą młodzieżową, dał słuchaczom jednoznacznie do zrozumienia, że alkohol i narkotyki niszczą zdrowie oraz osobowość, powodują ogromne problemy i w konsekwencji prowadzą do przedwczesnej śmierci. Opowieść przeplatana była autorskimi utworami muzycznymi. Koncert odbył się dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedlińsku

Efekty:

1. Wyposażenie uczniów w wiedzę, jakie zagrożenia społeczne i osobiste płyną z używania tytoniu, narkotyków, dopalaczy.

2. Wyposażenie uczniów w wiedzę,  jakie są źródła pomocy i wsparcia dla osób uzależnionych.

3. Zrozumienie, że skuteczna walka z narkomanią i paleniem papierosów ma na celu dobro całego społeczeństwa, a także rodzin i człowieka jako jednostki.

Iwona Śmiechowska
          Aneta Strzelecka