• Rok szkolny 2014/2015

        •  

             

          II Szkolny Konkurs " Pięknego Czytania"

          5 maja 2015r. w naszej szkole odbył się II Szkolny Konkurs " Pięknego Czytania". Po wcześniejszych eliminacjach klasowych zostały wyłonione najlepiej czytające osoby, które na forum szkoły czytały wybrany fragment tekstu z lektur szkolnych, odpowiednich dla swojej kategorii.Poziom był wysoki. Komisja musiała wybrać po jednej osobie z klasy, która najpiękniej, bez pomyłek przeczytała swój fragment. Zwyciężcy otrzymali w nagrodę dyplom i książkę, pozostali uczestnicy dyplomy za udział. Osoby nagrodzone:

          klasa I - Weronika Broda

          klasa II - Paulina Trzaskowska

          klasa III - Natalia Frączyk

          klasa IV -

          klasa V - Natalia Firlej

          klasa VI - Aneta Broda

          Zdjęcia

           

             

          II Szkolny Konkurs Plastyczny  

          pt: " Najpiękniejsza zakładka do książki"

          Głównym celem konkursu było  rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży. Dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym. Kształtowanie poczucia estetyki. Doskonalenie sprawności manualnych.Współpraca biblioteki z wychowawcami klas.Rozbudzenie świadomości poszanowania książek. Konkurs był adresowany do wszystkich uczniów szkoły. Uczniowie prześcigali się w pomysłach i technikach plastycznych. Komisja przyznała 15 równorzędnych nagród. Otrzymali je: Bartosz Dyziak, Fabian Byzdra,Jakub Zieliński,Kinga Górnik,Adam Bednarek, Kuba Kowalczyk, Dominika Puk, Dominika Chudzik, Ada Bieniek,

           

           

             

           

           

          23 kwietnia -

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          23 kwietnia to dzień patrona Katalonii - Świętego Jerzego i również uroczyście obchodzone święto narodowe. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano tego dnia kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. 
          Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie.

           

             

          Monografia historyczna Jedlińska

           

          Blisko 600 stron, kilkadziesiąt często unikalnych fotografii i ogromny zasób wiedzy, której nie sposób policzyć. Tak wygląda wydana właśnie monografia historyczna Jedlińska i jego okolic, której autorem jest Sebastian Piątkowski.

          - Miło mi będzie, jeśli znajdziecie państwo w tej książce swoich przodków – zapewniał Sebastian Piątkowski. Z prawej Przemysław Bednarczyk.

          - Miło mi będzie, jeśli znajdziecie państwo w tej książce swoich przodków – zapewniał Sebastian Piątkowski. Z prawej Przemysław Bednarczyk. (fot. Piotr Kutkowski)

          W spotkaniu wzięło udział ponad 250 osób

          W spotkaniu wzięło udział ponad 250 osób

          Jedlińsk doczekał się już wielu publikacji, jednak żadna z nich nie obejmował kompleksowo dziejów tej i sąsiednich miejscowości. Decydując się na takie opracowanie władze gminy powierzyły to zadanie znanemu radomskiemu historykowi, Sebastianowi Piątkowskiemu
          Praca nad najnowszą książka trwała – jak wspominał autor – ponad trzy lata.
          - Mogę powiedzieć o niej, że była to książka pisana nocą, bo zasiadałem do pracy przy niej zwykle o godzinie 22 a kończyłem około 3 nad ranem. Pisząc korzystałem z wielu źródeł archiwalnych, jak również ze wspomnień, między innymi Marii Bartuli – mówił Sebastian Piątkowski na spotkaniu promocyjnym, które odbyło się w poniedziałek 20 stycznia w Jedlińsku. Przybyło na nie ponad 250 osób, dekoracją była piramida ułożona z monografii, które dopiero co opuściły wydawnictwo.
          Książka została wydana w nakładzie 1200 egzemplarzy, z których 270 rozdano podczas promocyjnego spotkania. Kolejne mają służyć promocji gminy. 
          - Historię tworzą ludzie i starałem się, by było to książka o takich właśnie ludziach. Miło mi będzie, jeśli znajdziecie państwo w tej książce swoich przodków – zapewniał Sebastian Piątkowski. 
          Wyraził też nadzieję, że monografia "nie będzie cegłą, która na stałe zagości na półce”, a stanie się dla wielu osób lekturą "do czytania”
          Przemysław Bendarczyk, radomski historyk, który prowadził spotkanie mówił o monografii napisanej przez swego kolegę jako o fundamencie, na podstawie którego mieszkańcy Jedlińsk będą teraz mogli dopisywać kolejne rozdziały. Zachęcał do tego zwłaszcza młodzież. 
          Sebastianowi Piątkowskiemu gratulowało wiele osób, w tym wójt Wojciech Walczak oraz sekretarz gmin Włodzimierz Dłużewski. Historyk mógł też wysłuchać śpiewanych pod jego adresem przez Dianę Nowakowską kupletów. On sam rewanżował się składając autografy na monografii, po które ustawiła się długa kolejka. 
          Wojciech Walczak, wójt gminy Jedlińsk: - Jestem przekonany, że książka ta zainspiruje wielu czytelników do poszukiwania własnych korzeni, a uzyskane informację będą uzupełnieniem do zawartych tu danych. Praca ta ma wartość nieprzemijająca, jako że jest przejawem niezależności i indywidualności naszej małej społeczności. Sądzę, że będzie dobrze służyła czytelnikom w każdym wieku jako cenne kompedium wiedzy o naszej historii.             

            Biblioteka szkolna pozyskała książkę o historii Jedlińska. Opisane są w niej również dzieje wsi Starych Zawad oraz zamieszczone są fotografie.

             

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLASY I

          Książka w życiu pomaga,
          Z książki płynie odwaga,
          Weźcie książki do ręki,
          Zginą wasze udręki.
          Książka wszystkich pocieszy,
          Książka wszystkim podpowie
                                                            Jak rozwiązać problemy
           i mądrości mieć w głowie.

           

          Aktyw biblioteczny- uczniowie klasy VI przygotowali ciekawą inscenizację, która była wprowadzeniem do części zasadniczej, czyli Pasowania Pierwszaków na Czytelnika. Bardzo ważną rolę odegrały przygotowane przez uczniów stroje i rekwizyty dla poszczególnych postaci, które urozmaiciły występy oraz rozwijały wyobraźnię dzieci. Uczniowie klasy pierwszej nie byli tylko biernymi widzami, ale poprzez zadawanie im pytań przez prowadzących, mogli aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania np. związane z bohaterami bajek czy z poszanowaniem książki. Nie kryli również radości otrzymując pamiątkowe dyplomy, zakładki, największa radość sprawiła im pierwsza wypożyczona książka. Zdjęcia

                                                                                                               

           

             

          Światowy Dzień Pluszowego Misia

          25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku uczniowie klas 0- III wykonali prace na konkurs plastyczny pt: " Mój pluszowy Miś". Na tydzień przed rozstrzygnięciem  konkursu były  prezentowane misie w bibliotece. Na podsumowanie obchodów Dnia Pluszowego Misia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ze swoim ulubionym pluszakiem. W tym dniu śpiewane były różne piosenki o misiach, czytane wiersze. Nie zabrakło różnych konkursów. Uczniowie układali puzzle, rozwiązywali rebusy i zagadki. Za najlepsze prace konkursowe zostały wręczone dyplomy i upominki. Osoby nagrodzone: Natalia Świniarska, Kuba Milczarski, Beata Rdzanek, Klaudia Rdzanek, Kinga Górnik, Kacper Ofianewski, Ola Stachowiak, Amelka Brzezińska.   Zdjęcia                                                                                 

                                                                                                                                                  

             

           

                                              

                                       Spotkanie z Wiesławem Drabikiem

           7 października delegacja uczniów klasy III uczestniczyła w spotkaniu z autorem książek dla dzieci z Wiesławem Drabikiem organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jedlińsku. Uczniom bardzo podobało się to spotkanie ponieważ od pierwszych słów autor nawiązał z dziećmi rymowany dialog.  Na zakończenie każdy mógł zakupić sobie książkę Wiesława Drabika.Zdjęcia

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach
      • tel: 48 32-16-078 e-mail: pspstarezawady@wp.pl (aktywna do dnia 31 marca 2024 roku.) e-mail: sekretariat@szkolazawady.onmicrosoft.com
      • Stare Zawady 30A 26-660 Jedlińsk woj. mazowieckie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych