• Rok szkolny 2015/2016

        •  

           

             

           

           

           

           

             

          15 kwietnia drużyna w składzie: Jakub Kowalczyk, Aleksandra Popiel, Adrian Śmielak uczestniczyli w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiej Wielkiej Ligi Czytelniczej, która odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test do przeczytanej książki. " Opowieści z Narnii - Podróż Wędrowca do Świtu". Ideą przewodnią tego konkursu jest promowanie czytelnictwa i wartości rodzinnych. Po zakończeniu konkursu uczniowie wraz z opiekunem panią Iwoną Śmiechowską zwiedzali bibliotekę. Tematami zajęć podczas zwiedzania było:

          1. Zanim książka trafi do czytelnika - poznajemy Bibliotekę Pedagogiczną w Radomiu. 

          2.Zapoznanie z pracą poszczególnych wydziałów.

          3. Omówienie drogi książki: "Od zakupu do rąk czytelnika".

          4. Prezentacja księgozbioru Biblioteki, m.in. najstarszego dzieła z XVII w., wydań kolekcjonerskich, przykładów z literatury dziecięcej i młodzieżowej, audiobooki oraz książki z zakresu prac manualnych dla nauczycieli i rodziców. 

          Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Zdjęcia

           

            Dnia 9 marca, dzięki zaproszeniu pani Bożeny Starzyńskiej dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku, uczniowie klasy szóstej pod opieką pani Iwony Śmiechowskiej, spotkały się z dr S. Piątkowskim z IPN w Radomiu. Prezentacja multimedialna, komentarz  dr S. Piątkowskiego oraz dwa filmy znacznie przybliżyły uczniom historię Niezłomnych. Dziękujemy za zaproszenie. Zdjęcia

           

             

           

           

             

           

          26 lutego odbył się drugi etap szkolnego konkursu Wielkiej Ligi Czytelniczej. Do testu kwalifikacyjnego przystąpiło sześciu zawodników.Mieli oni za zadanie rozwiązać somodzielnie test z lektury " W 80 dni  dookoła świata" J. Verne. Test składał się z pytań zamkniętych i otwartych.

          I miejsce zajęła uczennica kl. V - Aleksandra Popiel

          II miejsce - Jakub Kowalczyk kl.V

          III miejsce - Adrian Śmielak kl. VI

          IV miejsce - Aleksandra Stachowiak kl. IV

          V miejsce - Sebastian Śmielak kl. V

          VI miejsce - Natalia Frączyk kl. IV

          Trzy pierwsze osoby reprezentować będą naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich Wielkiej Ligi Czytelniczej 15 kwietnia w Głównej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Życzymy im powodzenia. Zdjęcia

              

           

          Z okazji  „Noc bibliotek – wolno czytać” – odbyły się dwa spotkania dla klas 0-III oraz IV –VI. Warunkiem wejścia do biblioteki i uczestnictwa w „nocy bibliotek” był strój bajkowy. Uczniowie w ramach tej akcji oglądali film pt:” Kamilek bibliotekarzem”. Oglądając  go uczniowie mogli przenieśli się w  podróż do różnych magicznych i bajkowych miejsc świata książek. Następnie  została przeczytana książka Zofii Staneckiej pt:” Basia i wolność”, którą otrzymaliśmy od  Fundacji „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” na Noc Bibliotek. Jest to wydanie jubileuszowe, poprzedzające 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Rodzina Basi wybiera się na wystawę. To ostatnia rzecz, na jaką Basia ma ochotę! W końcu daje się jednak przekonać i wcale tego nie żałuje. Przy okazji wizyty w muzeum Basia dowiaduje się, jaka jest różnica między zakazami a zasadami i na czym polega wolność i tego wszystkiego uczniowie słuchali w skupieniu.Zdjęcia

              

           

          „ Cała Polska Czyta Dzieciom” – to Ogólnopolska Akcja organizowana przez Fundację „ABCXXI. W tym roku szkolnym w ramach tej akcji czytaliśmy książki Jana Brzechwy. Uczniowie chętnie zgłaszali się do czytania. W typowaniu uczniów do czytania pomagały  „ moliki książkowe” oraz były wspólnie śpiewane piosenki związane z tą akcją. Zdjęcia

              

          Wielka Liga Czytelnicza

           Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych i równocześnie: 

          promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytelnictwo,

          kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy, 

          rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich i zainteresowania literaturą

          promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi,

          promowanie twórczości dziecięcej, 

          rozwijanie umiejętności.

           Do konkursu przystąpiło 10 uczniów z klas IV -VI. 

          Po przeczytaniu 15 książek i rozwiązaniu testów dotyczących każdej z książek do dalszego etapu przeszło szejścioro uczniów.

          Są to:

          I miejsce zajęła Aleksandra Stachowiak uzyskując 1454 punktów

          II miejsce - Jakub Kowalczyk - 1435 pkt.

          III miejsce - Sebastian Śmielak - 1401 pkt. 

          IV miejsce -  Aleksandra Popiel - 1395 pkt.

          V miejsce - Adrian Śmielak - 1382 pkt.

          VI miejsce - Natalia Frączyk - 

          Wszystkie te osoby przeszły I etap konkursu. Następnym jest rozwiązanie testu kwalifikacyjnego z lektury " W 80 dni dookoła Świata". Trzy osoby, które najlepiej rozwiążą test będą reprezentować naszą szkołe w eliminacjach wojewódzkich.

           

              

           

          "Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

          który puste życie napełnia światłem,

          a puste serca wzruszeniem..."

          Kornel Makuszyński

          Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Aktyw biblioteczny na tę okazję przygotował krótką część artystyczną. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając je. Na czas wizyty pierwszoklasistów, biblioteką zawładnęły różne postacie bajkowe. Żeby postać się pojawiła uczniowie musieli odgadnąć z jakiej bajki ta postać pochodzi. Wyśmienicie sobie poradzili.  Odgadywali także bajkowe zagadki, przygotowane przez odpowiednią postać, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Pierwszoklasiści zapoznali się z najważniejszymi punktami regulaminu korzystania z biblioteki, przypomnieli sobie w jaki sposób należy dbać o książki , a także wysłuchali życzeń Królowej, dotyczących zasad poszanowania książek. Uczniowie uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Później, po złożeniu przysięgi, nastąpił najważniejszy punkt uroczystości – „pasowanie”. Dokonała tego „ Książka” Królowa Biblioteki przy pomocy olbrzymiej, metrowej zakładki. Na pamiątkę tego ważnego dnia, każdy z pasowanych uczniów otrzymał książkę , dyplom „Pasowania” oraz zakładki do książek. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.Zdjęcia

           

            

           

           

           

          Światowy Dzień Pluszowego Misia

           

           Pluszowe misie-miękkie i  miłe w dotyku są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są jedną z najważniejszych przytulanek dla maluchów. Jednak, kiedy człowiek dorasta również znajduje w swoim życiu chwile, kiedy bliskość i miękkość pluszowego misia pomaga przetrwać trudne chwile.

          Tajedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto  25 LISTOPADA.

          Historia pluszaka  wiąże sie z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902r. Wtedy to ówczesny prezydent USA Theodore Roosevelt, sam będąc myśliwym, nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Na upamiętnienie tego faktu zaczęto w USA sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, które w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Misie nazwano Teddy na cześć prezydenta.

          W naszej szkole misie też miały swoje święto. Dwa tygodnie wcześniej, jako wstęp do obchodów, ogłoszony został konkurs plastyczny pt. "Mój pluszowy miś ". Zadaniem konkursowym było ubrać „ misia” pluszaka, pełen kreatywności strój, wykonany  samodzielnie. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Misie były naprawdę przepiękne. Była para młoda, kowboj, pirat, mikołaj i inne postacie, z których powołana komisja wybrała najładniejsze, najciekawsze ubranie misia.

          Przed podsumowaniem odbyły się liczne konkursy sportowe np.: nakarm misia, układanie z elementów postać misia, odpowiadanie na pytania zadane przez panią bibliotekarkę, wspólne śpiewanie  itp. Na zakończenie wszyscy z chęcią pałaszowali przysmak misia - miodek na wafelku.

           Podsumowaniu imprezy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami. W tym dniu do naszej szkoły zawitała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku pani Bożena Starzyńska. Poproszona była o wręczenie z panią dyrektor Barbarą Deleska dyplomów nagród i upominków. Na zakończenie  biblioteka nasza otrzymała z rąk pani Bożeny Starzyńskiej piękny dyplom z okazji przygotowania Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz książki do biblioteki szkolnej. Wyjątkowy prezent z pewnością posłuży naszym uczniom.

          Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci-to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy. Do zobaczenia za rok!

          Zdjęcia

             

           

          Książki Naszych Marzeń

          W ramach Rządowego Programu „Książki Naszych Marzeń”, w dniu 19 listopada 2015r. zakupione zostały książki do naszej biblioteki szkolnej. Wybrane książki mają rozbudzać ciekawość ucznia. Mają uczyć czytania. Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu. Są to przede wszystkim nowe pozycje wydawnicze, których brakowało w naszej placówce, a które są potrzebne dzieciom do nauki i kształtowania wyobraźni.

          MEN zakłada,  że  wykorzystane z programu środki finansowe będą miały pozytywny wpływ na:

          ·         upowszechnienie edukacji czytelniczej i medialnej,

          ·         wzrost czytelnictwa wśród uczniów,

          ·         będą rozwijały zainteresowania dzieci i  młodzieży,

          ·         promocję czytelnictwa.

                           

           

             

           

          Apel z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

          Apel został przygotowany przez uczniów klasy piątej na tle dekoracji

          adekwatnej do tegorocznego hasła pt:"Biblioteki rządzą szkołą". Głównym

          celem tego apelu jest popularyzowanie czytelnictwa wśród

          dzieci, kształtowanie szacunku do książki jako źródła wiedzy

          oraz zapoznanie dzieci z historią książki. Na koniec apelu zostały

          roztrzygnięte dwa konkursy oraz wspólnie zaśpiewana piosenka

          pt:" Twym Przyjacielem Książki" Zdjęcia

             

           

          Szkolny Konkurs Fotograficzny pt:" Książka Jesienią" dla klas IV-VI

          Znalezione obrazy dla zapytania konkurs fotograficzny

           Celem Konkursu była promocja czytelnictwa poprzez

          wykonanie fotografii inspirowanej ulubioną książką. 

          Książkę należało umieścić w ciekawej jesiennej scenerii. 

          Osoby wyróżnione to: 

          Jakub Zieliński

          Natalia Frączyk

          Amelia Najda

          Natalia Sroka

          Ewelina Świąder

          Jakub Kowalczyk

          Jakub Glibowski

          Weronika Walczak

          Aleksandra Stachowiak

          Osoby wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i ramki na zdjęcia.Ksiazka_Jesienia.pptx

           

             

          Szkolny Konkurs Plastyczny pt:" Moja Szkolna Biblioteka" dla klas 0-III

          Głównym celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania biblioteką,

          mobilizowanie uczniów do czytania, twórczego i aktywnego spędzanie

          wolnego czasu, popularyzowanie działań plastycznych i poszerzanie

          wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.Uczniowie bardzo

          dokładnie odtworzyli na kartkach papieru wnętrze naszej biblioteki

          szkolnej.Wszytkie prace, które wpłynęły na konkurs zostały wyeksponowane na sztalugach przed

          biblioteką. Uczniowie, których prace zostały wyróżnione otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody

          rzeczowe, wręczone przez panią dyrektor i bibliotekarza.

          Osoby wyróżnione:

          Natalka Kołątaj

          Kuba Taborek

          Julka Brzezińska

          karina Sławińska

          Patryk Janus

          Szymon Górski

          Igor Bartos

          Nikola Janus

          Emilia Kołątaj

          Sonia Skonieczna

          Maja Piwowarczyk   Zdjęcia

             

           

          Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych 

          Kto wymyślił takie święto? 
          W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Od 4 lat to świętowanie przedłużyło się do całego miesiąca. 

          Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"? 

          Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych. 

          Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku). 

          Zrób sobie przerwę od telewizora,
          odejdź na dłużej od monitora,
          bo w bibliotece na Ciebie czeka
          książka - prawdziwy przyjaciel człowieka! 

            

          Narodowe Czytanie " Lalki" Bolesława Prusa  w szkole dla klas I-VI

          Znalezione obrazy dla zapytania narodowe czytanie 2015 lalka

          7 września 2015r. w naszej szkole odbyła się akcja

          Narodowego Czytania " LALKI" Bolesława Prusa. Wszyscy

          uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, aby wysłuchać

          fragmentów " LALKI" czytanych przez chętnych uczniów  i

          przedstawicieli Grona Pedagogicznego. Każdy uczeń na

          pamiątkę tego dnia otrzymał odcisk pieczątki w zeszycie od

          języka polskiego. Akcja Narodowego Czytania zakończyła się wspólnym zdjęciem na tle dekoracji

          nawiązującej do tego wydarzenia.

           

                

           

             

          Narodowe Czytanie " LALKI" Bolesława Prusa

          w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku

          4 września 2015r. trójka uczniów naszej szkoły: Natalia Firlej, Jakub Kowalczyk i Mateusz

          Kołodziejczyk,pod opieką pani Iwony Śmiechowskiej  brali udział w ogólnokrajowej akcji pod patronatem

          Pary Prezydenckiej „Narodowe Czytanie” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku. W tym roku

          szkolnym wspólnie czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa. W ramach akcji szkoła otrzymała dyplom

          oraz książkę "Lalkę" Bolesława Prusa ufundowaną przez Wójta Gminy Jedlińsk.

           

             

           

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach
      • tel: 48 32-16-078 e-mail: pspstarezawady@wp.pl (aktywna do dnia 31 marca 2024 roku.) e-mail: sekretariat@szkolazawady.onmicrosoft.com
      • Stare Zawady 30A 26-660 Jedlińsk woj. mazowieckie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych