• Zadanie 4

        •  

          ZADANIE 4

           

          4. Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej,a zwyczaje szkolne. Zalecane podjęcie tematu relacji „chłopcy-dziewczęta" - język, kultura osobista etc. „Czy uczniowie klną i dlaczego..." 

           

           

           
           
           
          Wychowawcy w poszczególnych klasach szkoły podstawowej przeprowadzili zajęcia na wyżej wymieniony temat, którego celem było uświadomienie uczniom czym jest dobro osobiste człowieka. Zwrócili szczególną uwagę na temat nietykalności cielesnej i naruszania godności osobistej. W czasie dyskusji pojawiły się tematy dotyczące relacji chłopcy – dziewczęta i kultura osobista. Uczniowie omawiali przyczyny złych zachowań i sposoby rozwiązywania problemów związanych z występującą agresją słowną min: 
           
          Niszczenie cudzego mienia, molestowanie, groźby, przemoc fizyczna są karalne. Stanowią naruszenie godności i dóbr osobistych zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego. 
           
          Nagrywanie, robienie zdjęć osoby bez wyrażenia przez nią zgody jest karalne. Wizerunek osoby również jest jej dobrem osobistym, a bezprawne jego rozpowszechnianie jest karalne z art. 23 Kodeksu cywilnego. 
           
          Przeklinanie w miejscu publicznym jest karane. Art. 141 Kodeksu wykroczeń: Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek, albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności. 
           
          Nauczyciel reprezentuje władzę i jest zobowiązany do poszanowania godności ucznia. Regulują to również dokumenty szkolne: Statut, Karta Praw Ucznia 
           
           
          Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i mieli za zadanie odegrać jedną z trzech sytuacji zawartych w konspekcie, który został udostępniony przez koordynatora konkursu. 
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
          W dalszej części zajęć wychowawcy podali gdzie można znaleźć informacje na temat praw człowieka i ochrony dóbr osobistych. 
           
          Konstytucja RP już w swojej Preambule stwierdza istnienie przyrodzonej godności człowieka. Art. 30 Konstytucji charakteryzuje ją jako przyrodzone, niezbywalne i nienaruszalne źródło wolności i praw człowieka i obywatela. 
           
          Powszechna Deklaracja Praw Człowieka mówi w art. 1, że wszyscy ludzie rodzą się równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa. 
           
          Godność jest dobrem osobistym chronionym przez prawo. Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego dobra osobiste człowieka, w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska – pozostają pod ochroną prawa cywilnego. 
           
          Kodeks karny mówi, że naruszenie godności osobistej jest przestępstwem znieważenia. Natomiast zgodnie z art. 448 Kodeksu cywilnego w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. 
           
          Kwestię nietykalności cielesnej reguluje Art. 217 Kodeksu karnego: Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego, albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary. 
           
          Uczniowie obejrzeli też film pt. „ Moje prawa kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa drugiego człowieka”.
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
          Na zakończenie zajęć uczniowie podali przykłady naruszenia dóbr osobistych i nietykalności cielesnej z życia szkolnego lub zaobserwowane na ulicy oraz wyjaśniają na jakiej podstawie uznają je za naruszenia dóbr osobistych i nietykalności cielesnej.
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
          Efekty: 
           
          1. Zrozumienie przez uczniów sytuacji, w których naruszane są godność i dobra osobiste. 
           
          2. Poznanie podstawowych praw związanych z ochroną dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej. 
           
          3. Rozpoznawanie sytuacji i zachowania naruszające godność i dobra osobiste człowieka oraz ich przykłady. 
           
          4. Uświadomienie sobie w jakich sytuacjach zostają naruszone jego godność i dobra osobiste, cielesne. 
           
           
          Iwona Śmiechowska
          Aneta Strzelecka
          Karolina Bartos
           
    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach
      • tel: 48 32-16-078 e-mail: pspstarezawady@wp.pl (aktywna do dnia 31 marca 2024 roku.) e-mail: sekretariat@szkolazawady.onmicrosoft.com
      • Stare Zawady 30A 26-660 Jedlińsk woj. mazowieckie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych