„Są miejsca, czasy i ludzie, o których się nie zapomina...“
Pod tym hasłem uroczyście świętowano Jubileusz 100-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach, który odbył się 28 września 2016r. Wydarzenie wyjątkowe nie tylko dla społeczności szkolnej, ale także lokalnej i gminnej. Wśród zebranych gości wspominano przeszłość, zachwycano się teraźniejszością i mówiono o przyszłości. Nie zabrakło uśmiechów przeplatanych łzami radości i tymi płynącymi w wyniku ogromnych wzruszeń. Ciężka praca wielu pokoleń przyczyniła się do świętowania wydarzenia, które może mieć miejsce tylko raz na 100 lat, i którego świadkami byli wszyscy licznie zgromadzeni goście.
Uroczystość poprzedziła Msza Święta celebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego w towarzystwie Księdza Prałata Henryka Ćwieka i Księdza Proboszcza Grzegorza Wójcika, podczas której nastąpiło poświęcenie odnowionego sztandaru. Treść homilii Jego Ekscelencji Księdza Biskupa silnie nawiązywała do okresów początkowych istnienia szkoły, wspominając nazwiska tych, którzy przyczynili się do jej powstania, i dzięki którym szkoła przetrwała najtrudniejsze okresy w dziejach historii Ojczyzny i trwa po dziś dzień. Następnie wszyscy zebrani udali się w pochodzie za pocztem sztandarowym do budynku szkoły, w którym kolejnym punktem programu było odłonięcie i poświęcenie tablic pamiątkowych: tej powstałej z inicjatywy społeczności szkolnej i lokalnej, której sponsorem i wykonawcą był absolwent szkoły pan Grzegorz Świniarski oraz tej, którą w podziekowaniu dyrektorom, kierownikom i pracownikom szkoły ufundowali absolwenci. Po tej podniosłej chwili wszyscy zebrani udali się na pięknie udekorowaną przez panią Anetę Strzelecką salę gimnastyczną, na której odbyła się dalsza część uroczystości. W asyściepocztu sztandarowego z dumą odśpiewano hymn państwowy oraz hymn szkoły. Następnie Pani dyrektor – Barbara Deleska powitała zebranych gości, absolwentów, rodziców, uczniów oraz sympatyków szkoły, którzy zechcieli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Do wszystkich zebranych wygłosiła przemówienie okolicznościowe, którego treść odnosiła się do tradycji szkoły, jej znaczenia w środowisku lokalnym i sukcesów przez nią zdobywanych przez dotychczasowe pokolenia.
Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Dzięki prezentacji multimedialnej pani Joanny Łapczynskiej przenieśliśmy się w czasy przedwojenne, o których z dokładnością opowiadali nam wcieleni w rolę kronikarzy uczniowie szkoły – do roku 1916 i pierwszych zdjęć domostw, które pełniły rolę placówki oświatowej. Wspominano nazwiska tych, którzy szkołą kierowali, którzy w niej uczyli i tych, którzy ją tworzyli: Wojciecha Miedzaka, Konstantego Rdzanka, Lucjan Pytkowski, Wacława Kralewskiego, państwa Wandę i Jana Popisów oraz Marię Jemiołek. Przypomniano twórczość zespołów artystycznych – „Ludowy“ oraz „Skowronki“, tworzonych z potrzeby integracji lokalnego środowiska i popularyzacji szkoły. Uczniowie V klasy pod kierunkiem pani Katarzyny Pękackiej odtańczyli polkę, a najmłodsze pokolenie przygotowane przez panią Iwonę Śmiechowską zaprezentowało „Jezioro łabędzie“ oraz układ taneczny, podczas którego wystąpiły w oryginalnych strojach zespołu artystycznego „Skowronki“ pochodzących z lat 80 . Nie zapomniano także o chwili, w której nadano szkole imię Batalionów Chłopskich. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny dotyczący patrona, który przygotowali pod czujnym okiem pani Małgorzaty Błach. Niezwykle wzruszającym był moment, w którym słychać było wspólne spiewanie przez uczniów i gości pieśni – „My ze spalonych wsi“ oraz „Rozszumiały się wierzby płaczące“. Podczas prezentacji wspomniano także o wieloletniej współpracy z holenderską fundacją „Florijn voor Polen“, którą zainicjował absolwent szkoły, Pan Marek Kozłowski. Zwrócono także uwagę na działalność zastępu „Śnieżka“ 12 Drużyny Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego oraz drużyny „Włóczykije“. Wśród licznych słów dotyczących przeszłości znalazły się również te, które odnosiły się do współczesności i działań, których efekty podnosiły jakość szkoły. Wspomniano wyjątkowe wydarzenie, jakim był udział w Ogólnopolskim Konkursie „Kolorowe Boiska... czyli szkolna pierwsza liga“, którego sponsorem była Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka“ S.A., a którego główną nagrodą było wielofunkcyjne boisko. Dwukrotny udział szkoły zwieńczony początkowo II miejscem, a w roku kolejnym wygraną znacznie podniósł standard szkoły i jej prestiż w środowisku. Wszyscy zebrani z zachwytem obejrzeli film, który wywalczył główną nagrodę konkursu. Więcej informacji na ten temat można było uzyskać podczas zwiedzania wystawy przygotowanej przez panią Karolinę Bartos i Annę Wójcicką. Na koniec części artystycznej wszyscy uczniowie radośnie odśpiewali piosenkę finałową ze specjalnie napisanym tekstem przez nauczycielkę szkoły, panią Joannę Łapczyńską, do znanej melodii utworu „Ach, jak przyjemnie!“.
I tym razem słychać było, jak wszyscy zebrani włączyli się we wspólne śpiewanie. Owacjom na stojąco nie było końca.
Kolejnym punktem programu były wystąpienia zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Wójt Gminy Jedlińsk – Pan Kamil Dziewierz, przedstawiciele Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Pani Anna Kwiecień, Pan Mirosław Maliszewski oraz Pan Robert Mordak, dyrektor delegatury w Radomiu Mazowieckiego Kuratorium Oświaty – Pan Krzysztof Szewczyk, Prezes Międzygminnego Oddziału ZNP z siedzibą w Zakrzewie – Pani Marzena Prorok, Przewodnicząca Rady Gminy Jedlińsk – Pani Aneta Żurowska, byli dyrektorzy PSP w Starych Zawadach – Pani Maria Jemiołek oraz Pan Mirosław Podgajny, a także dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Jedlińsk. Gratulacjom i życzeniom nie było końca. Na ręcę Pani Dyrektor Barbary Deleska składano kwiaty, listy gratulacyjne oraz prezenty. W celu upamiętnienia Jubileuszu Pani dyrektor wręczyła zaproszonym gościom okolicznościowe pamiątki wraz z folderami przygotowanymi przez nauczycielkę szkoły panią Igę Ucińską - Brydowską.Następnie w imieniu byłej dyrektor szkoły, pani Wandy Popis, odczytała list skierowany do społeczności szkolnej oraz absolwentów, z kolei prowadząca uroczystość nauczycielka szkoły, pani Ewa Murdza, odczytała listy nadesłane od Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marka Suskiego oraz Pieta van der Zandena z Holandii – wieloletniego prezesa fundacji „Florijn voor Polen“, który przetłumaczyła pani Karolina Bartos.
Na zakończenie uroczystości wystąpił Chór Nauczycielski „Festa Allegra“ ZNP z Radomia pod batutą Pana Piotra Bąbolewskiego, w którym rolę solistki pełni nauczycielka szkoły – Pani Ewa Murdza. Występ chóru został przyjęty z zachwytem.
W ostatnich słowach skierowanych do zebranych gości Pani Dyrektor Barbara Deleska szczególnie serdecznie podziękowała wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach uroczystości – mieszkańcom Nowych Zawad, Płaskowa, Romanowa, Starych Zawad, Urbanowa i Woli Bierwieckiej.
Po uroczystościach na sali gimnastycznej wszyscy uczestnicy gali jubileuszu rozeszli się po szkole celem zwiedzenia wystaw okolicznościowych przygotowanych przez aktualnie pracujące nauczycielki szkoły. Podziwiano najstarsze kroniki szkoły, sięgające początków jej istnienia, zachwycano się galerią pucharów i dyplomów zdobytych na przestrzeni lat przez uczniów szkoły, wzruszano w salach pamięci, w których można było podziwiać eksponaty przyborów szkolnych sprzed wielu lat oraz historię patrona szkoły – Batalionów Chłopskich. Słychać było, jak absolewnci z rozrzewnieniem wspominali swoje czasy edukacji w PSP w Starych Zawadach.
I choć Jubileusz już się odbył, to atmosfera niezapomnianych wrażeń pozostała zarówno wśród obecnych pracowników szkoły, rodziców i uczniów, jak i absolwentów, byłych pracowników oraz przybyłych gości. Pozostają fotografie, nagrania, które już dziś tworzą historię i przyszłym pokoleniom posłużą w przygotowaniu kolejnych jubileuszy.
Autor: Ewa Murdza
Zdjęcia Zdjęcia Zdjęcia Zdjęcia Zdjęcia Zdjęcia