23 października uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Iwony Śmiechowskiej wybrali się na mecz Ligowy Siatkówki Kobiet. E. Leclerc Radomka Radom z Grupą Azoty Chemik Police. Mimo dzielnego kibicowania naszych uczniów i wsparcia kolegów i koleżanek z PSP Jedlanka, PSP Ludwików, PSP Wierzchowiny E. .Leclerc Radomka Radom przegrała w trzech setach z Grupą Azoty Chemik Police. Jednak uważamy , że wyjazd był owocny. Dziękujemy panu wójtowi za możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu.
SZKOLNY KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ "OJCZYZNO MA"
"Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze-
chleb, mama, dom rodzinny,
i Wisła, i Mazowsze ( ...)
W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska."
"Twój dom" Wanda Chotomska
21 października 2019 roku odbył się Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej " Ojczyzno Ma". Uczniowie oddziału 0A oraz klas I-III przepięknie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej.
W tym roku, aż 23 uczniów podjęło wyzwanie i deklamowało wiersze o treści patriotycznej.Oddział 0A (wych. Anna Wójcicka):
Miron Jończyk, Oskar Sąpór, Aniela Zakrzewska, Oliwia Kocińska, Blanka Kocińska, Maria Dyziak, Aleksandra Najda, Alicja Najda, Agata Piwowar, Karina Szczęk.Klasa I (wych. Anna Skumorowska):
Julia Adamczyk, Karina Kołątaj.Klasa II (wych. Aneta Strzelecka):
Alicja Romanowska, Katarzyna Jurczak, Nikola Radecka, Natalia Kowalik.Kl. III (wych. Barbara Deleska):
Bieniek Patrycja, Żarłok Katarzyna, Romanowski Oskar, Filip Rdzanek, Łucja Śmielak, Ofiara Patrycja, Sąpór Natalia.
Komisja miała bardzo trudne zadanie. Wszyscy uczniowie przepięknie deklamowali wiersze. Niestety tylko 6 osób mogło zakwalifikować się do etapu gminnego konkursu poezji patriotycznej.
Uczniowie, którzy będą reprezentować naszą szkołę:
Agatka Piwowarczyk (oddział przedszkolny), Julia Adamczyk kl. I,
Alicja Romanowska kl. II, Kasia Jurczak kl. II, Oskar Romanowski kl. III i Natalia Sąpór kl. III.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Cyrk w szkole
17 października 2019r. gościliśmy w naszej szkole ukraińską objazdową grupę cyrkową „SZOK“, która zaprezentowała bogaty program artystyczny zawierający elementy żonglerki, tresury zwierząt, akrobacji, a także sztuki iluzji. Chętni uczniowie angażowani byli także w indywidualne zadania cyrkowe, co nagradzane było gromkimi brawami kolegów i koleżanek ze szkoły. Największą atrakcją widowiska był wąż boa, którego każdy mógł dotknąć. W końcu nieczęsto nadarza się taka okazja! Trwające ponad godzinę przedstawienie cyrkowe od początku do końca bawiło i przyciągało uwagę nawet najmłodszych uczniów naszej szkoły. To był przyjemnie spędzony czas, a wyjątkowe umiejętności ukraińskich gości zasłużenie nagrodzone zostały gromkimi brawami.
13
Programu Profilaktyki Uzależnień „Antymina”
W dniu 17.10.2019 uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pani Iwony Śmiechowskiej i pana Grzegorza Okonia, uczestniczyli w spotkaniu w ramach Artystycznego Programu Profilaktyki Uzależnień „Antymina” – Profilaktyka z pasją. Jego autorem jest Mirosław „Kolah” Kolczyk – artysta, raper. Organizatorem spotkań jest Fundacja Arka Noego z Gliwic. W czasie zajęć młodzież dowiedziała się o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki – w tym dopalacze – oraz inne substancje psychoaktywne. Celem tych spotkań było zbudowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży o szkodach zdrowotnych i społecznych wynikających z uzależnień. Kontakt z młodzieżą ułatwiła muzyka rap, która bardzo czytelnie i wprost pozwala mówić na trudne tematy. Pozytywny odbiór programu przez uczniów i nauczycieli jest dowodem na to, że nie był to stracony czas. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!
„Mądrzy Cyfrowi”
W podziękowaniu za udział w programie MĄDRZY CYFROWI, który edukuje uczniów w zakresie wartości moralnych połączonych z podnoszeniem kompetencji cyfrowych nasi uczniowie oraz koordynatorki programu: Pani Iwona Śmiechowska i Pani Magdalena Trzmiel – Wieteska otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Piesza wycieczka do lasu – klasy I-III
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest ulubioną formą aktywności uczniów naszej szkoły. Tym razem uczniowie klas I - III wspólnie ze swoimi wychowawcami wybrali się na pieszą wycieczkę do lasu. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Wielką atrakcją okazały się różnego rodzaju ćwiczenia, zabawy i gry ruchowe. Były one okazją do „wyszalenia się” i rozładowania kumulującej się energii. Oczywiście pamiętaliśmy o zasadach zachowania się w lesie. To był aktywnie i wesoło spędzony dzień. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.
24
„Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” - Międzynarodowy Projekt Edukacyjny
Drodzy Rodzice
W roku szkolnym 2019/2020 nasze oddziały przedszkole przystąpiły do MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”. Organizatorem projektu jest Grupa MAC S.A. (właściciel marek MAC Edukacja, MAC Technologie i MAC Dydaktyka), z siedzibą w Kielcach, przy ulicy Witosa 76 przy współpracy z CEBP 24.12 Sp. z o.o. wydawcą miesięcznika Bliżej Przedszkola. Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola w Kolbuszowej.
Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi publicznymi w całej Polsce i za granicą.Cele szczegółowe:
a) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,
b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
c) wprowadzenie dziecka w świat literatury
d) budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,
e) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,
f) kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,
g) rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,
h) rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
i) kształtowanie postaw patriotycznych dzieci,
j) włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,
k) promocja przedszkola,
l) rozwijanie współpracy między nauczycielami przedszkoli biorących udział.Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.
W ramach projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych będą brały udział w następujących modułach:I) Mały Miś – czytające Przedszkolaki tzw. wersja przedszkolna
II) Misiowy wolontariat
Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia – pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa.
Rozpoczęcie projektu: 01.09.2019 r. Zakończenie projektu: 21.06.2020 r.
Ewakuacja
16 października, w środę, odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja, której głównym celem było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Dokładnie o godzinie 10.30 po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami zachowując wytyczne zawarte w dokumencie szkolnym „Procedura ewakuacji” przedostali się dostępnymi drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne.
Na boisku nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację pani Iwonie Śmiechowskiej, a ona następnie dyrektorowi szkoły panu Romanowi Wójcikowi. W akcji brali wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły. Cała ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.
6
Dzień Edukacji Narodowej
W środę 16 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przybyłych gości w osobach Wójta Gminy Jedlińsk p. Kamila Dziewierza, Przewodniczącego Rady Gminy p. Łukasza Kurka, Dyrektora Centrum Usług Wspólnych p. Magdaleny Kolasa, Specjalisty ds. oświaty w Gminie Jedlińsk p. Ewy Bartuli, radnego gminy p. Dariusza Lipińskiego, emerytowanych nauczycieli i pracowników oraz wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły p. Roman Wójcik, który złożył życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczył nagrody dyrektora. Następnie program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy I po kierunkiem p. Anny Skumorowskiej, uczniowie klasy VII przygotowani pod czujnym okiem p. Karoliny Bartos oraz uczennice klasy V, które przepięknie zaśpiewały piosenkę przygotowaną z p. Ewą Murdzą. Dopełnieniem uroczystości był występ artystyczny podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Jedlance. Na koniec głos zabrał Wójt Gminy Jedlińsk p. Kamil Dziewierz oraz radny gminy p. Dariusz Lipiński, którzy gratulowali nauczycielom i życzyli wszystkim owocnej pracy oraz sukcesów zawodowych. Do życzeń dołączyła się również Przewodnicząca Rady Rodziców p. Monika Romanowska, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie dzieci. Na koniec wdzięczni uczniowie wręczyli upominki przygotowane przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Ewy Murdzy.
21
Bezpieczne Drogi Radomia
11 października drużyna w składzie: Szymon Górski, Piotr Glibowski oraz Kacper Adamczyk pod opieką pani Iwony Śmiechowskiej, wzięła udział w XXI Międzypowiatowym konkursie o BRD „Bezpieczne Drogi Radomia”. Turniej obejmował: rowerowy tor przeszkód oraz pytania testowe z zakresu przepisów ruchu i udzielania pierwszej pomocy. Była to wspaniała lekcja sprawdzająca nasze umiejętności.
Gminna Piłka Nożna Dziewcząt
9 października drużyny dziewcząt z klas V-VI i VII-VIII uczestniczyły w eliminacjach do XXII Mazowieckich Igrzysk Dzieci i Młodzieży w gminnej piłce nożnej dziewcząt. Dziewczęta młodsze w składzie: Maja Piwowarczyk, Dominika Puk, Dominika Chudzik, Paulina Trzaskowska, Sonia Skonieczna, Ala Sułkowska, Nikola Janus, Julia Suloska po zaciętej rywalizacji zajęły II miejsce.
Dziewczęta starsze w składzie: Amelia Najda, Wiktoria Janus, Wiktoria Konopka, Klaudia Ofianewska, Natalia Frączyk, Maja Glibowska, Kinga Górnik, Weronika Szot zajęły III miejsce. Opiekę sprawowała pani Iwona Śmiechowska. Gratulacje dla wszystkich dziewcząt.
1
”Cierpiący – Sprawiedliwy”
8 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wystawie poświęconej księdzu Romanowi Kotlarzowi pt.: ”Cierpiący – Sprawiedliwy”. Wystawa składała się z dużych paneli ze zdjęciami oraz dokumentami. Na kilkunastu planszach umieszczono m.in., kopię metryk urodzenia i chrztu Romana Kotlarza oraz jego świadectwa szkolnego, a także fotografię dokumentujące posługę w kolejnych parafiach. Wystawę otworzył pan Krzysztof Busse przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Radomiu., który w bardzo ciekawy sposób zaprezentował postać ks. Romana Kotlarza. Następnie uczniowie obejrzeli Spektakl Teatru Sakralno-Dramatycznego im. Jana Pawła II w Sandomierzu, na który zaprosił ks. Zygmunt Wnukowski – dyrektor Teatru. Historia Polski to nie tylko dzieje wielkich bitew i przelanej krwi. To również codzienny wysiłek zwykłych ludzi , którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której, zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami w czasach komunizmu, dzisiaj – zawsze byli wolni. Ksiądz Roman Kotlarz – pamiętamy..
Edukacja przez zabawę!
W jesienny wtorek 08 października 2019 r. uczniowie klasy IV, V i VI wraz ze swoimi wychowawczyniami – panią E. Murdzą, A. Kaim i J. Łapczyńską udali się na wycieczkę, którą zorganizowano w ramach obchodów Dnia Chłopaka. Celem wyjazdu była Trickorama – centrum iluzji, w którym uczniowie fantastycznie spędzili czas, bawiąc się magią i nauką. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest iluzja i w jaki sposób powstaje. Poznali wyjątkowy rodzaj sztuki wywodzącej się ze street- artu, który opiera się na iluzji optycznej związanej z zastosowaniem niecodziennej perspektywy- anamorfozy. Dzięki takim efektom uczniowie mogli wykonać zdjęcie w „objęciach“ King Konga, w magicznej kuli wróżki, na rozpadającej się kładce, desce serfingowej, czy też mieć złudzenie „wpadania“ w paszczę rekina. To tylko nieliczne atrakcje, które czekały na uczniów naszej szkoły w Trickoramie. Ogromne wrażenie zrobił na nas także pokój Amnes’a, labirynt luster, Kostka Rubika, pokój nieskończoności, a także miejsca, w których nasz błędnik przestawał funkcjnować poprawnie i traciliśmy równowagę w wirującej tubie oraz krzywych pokojach! Pełni wrażeń i emocji do końca wycieczki przeżywaliśmy ten wspaniale spędzony wspólnie czas. To była bardzo udana wycieczka! Z pewnością jeszcze kiedyś tam wrócimy.
Ewa Murdza
23
#Aktywne Szkoły MultiSport cd.- Europejski Dzień Sportu Powiatowe Biegi Sztafetowe Dziewcząt i Chłopców
ŚRODA - 2 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Biegach Sztafetowych dziewcząt i chłopców. Dziewczęta Paulina Trzaskowska, Maja Piwowarczyk, Sonia Skonieczna, Julia Okrój, Alicja Sułkowska, Adrianna Bieniek, Weronika Broda, Sylwia Suloska, Amanda Klocek, Maja Murawska, spisały się rewelacyjnie zajmując III miejsce. Chłopcy w roczniku 2007-2008 miejsce IV ( Piotr Glibowski, Leon Zakrzewski, Bartłomiej Łobodzin, Adam Bednarek, Bartosz Kowalczyk, Kacper Adamczyk, Adrian Ofiara, Filip Walczak, Oskar Podgórzec, Konrad Szustkowski, a chłopcy rocznik 2005-2006 - miejsce V ( Maksymilian Jończyk, Jakub Bakowski, Bartłomiej Gutowski, Marcin Hernik, Michał Okrój, Maksymilian Jończyk, Jakub Zieliński, Kacper Ofianewski, Oskar Bednarek, Kacper Trzaskowski. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczniów za godne reprezentowanie naszej szkoły.
39
Wystarczy dobre serce...
1 października w naszej szkole gościliśmy aktorów Studia Artystycznego "Arena" z Białegostoku. Najmłodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt: "Wystarczy dobre serce". Dzieci poznały historię pięknej księżniczki, która kuszona była przez diabła. Morałem opowieści było to, iż za dobroć zostaniemy nagrodzeni, a za zło czeka nas kara. Po przedstawieniu mali widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
11
Europejski Dzień Języków (European Day of Languages)
Europejski Dzień Języków (European Day of Languages) to święto corocznie obchodzone 26 września w całej Europie, ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego uczniowie mieli do rozwiązania zagadki- musieli dopasować zwroty w języku polskim do ich odpowiedników w językach: włoskim, francuskim, niemieckim i angielskim. Nad niektórymi wyrażeniami uczniowie zastanawiali się nieco dłużej, ale sprostali wyzwaniu.
W związku z obchodami uczniowie zostali także zachęceni do nagrania krótkich filmików pod hasłem „Co odważysz się zrobić w obcym języku?”. Jest to jedno z 51 wyzwań zachęcających osoby uczące się języków do skorzystania z licznych możliwości praktykowania lub dowiedzenia się czegoś więcej o danym języku poza środowiskiem swojej klasy. Konkurs zorganizowany jest przez EDJ.
W ramach obchodów EDJ ogłosił również konkurs na zaprojektowanie koszulki związanej z obchodami dnia języków - projekty można wysyłać do 31 grudnia. Więcej informacji na temat konkursów można znaleźć na stronie:
https://edl.ecml.at/Activities/EDLT-ShirtContest/tabid/3147/language/pl-PL/Default.asp
lub u nauczycielki języka angielskiego- p. Karoliny Bartos. Serdecznie zachęcamy do udziału!Za zorganizowanie obchodów Europejskiego Dnia Języków odpowiedzialne były p. Karolina Bartos i p. Marta Zielińska.
7
DYSKOTEKA GRA
W czwartek 26 września 2019 r. z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Ewą Murdzą przygotowali zabawę dyskotekową dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Najpiew przy rytmach znanych i lubianych piosenek bawili się najmłodsi z oddziałów przedszkolnych i klas I – III, następnie grupa uczniów z klas IV – VI, a po nich najstarsi z klasy VII i VIII. Tradycyjnie nie zabrakło belgijki oraz papayi – ulubionych układów tanecznych, które opanowaliśmy do perfekcji i z chęcią tańczymy wspólnie podczas różnych zabaw! To był miło spędzony czas integrujący społeczność szkolną.
28
#Aktywne Szkoły MultiSport cd. Europejski Dzień Sportu - Nocne podchody
PIĄTEK - SOBOTA - Europejski Dzień Sportu w naszej szkole zakończyliśmy nocnymi podchodami. Było nas 50 i było suuuuuuper! Pokonaliśmy wiele kilometrów ponad 15km i nie daliśmy się POGROMCOM BEZRUCHU.Dziękujemy bardzo za pomoc Rodzicom, p.Radnemu Dariuszowi Lipińskiemu, Robertowi Rędzia i jego żonie za przygotowanie 2 ognisk.Dziękujemy!!!!!
12
Ochrona Danych Osobowych (RODO)
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach została powołana Inspektor Ochrony Danych:
Pani Paula Słowik
dane kontaktowe: e-mail: inspektor@cbi24.plZałącznik nr 1 - Klauzula informacyjna. pdf
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w kolejnych naborach. pdf