Dnia 25.11.2024r. zakończyliśmy zbiórkę żywności dla zwierząt ze Schroniska w Urbanowie pod hasłem ,, Każdy kilogram jest na wagę złota” zorganizowaną przez Szkolne Koło Wolontariatu. Miło nam poinformować, że dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkoły udało się zebrać i przekazać ponad 100 kg potrzebnych produktów dla psiaków. Opiekun schroniska pan Tomasz Auguściak oraz koordynatorzy akcji p. Katarzyna Pękacka i p. Anna Skumorowska serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli tę akcję charytatywną.
Dzień Kredki w przedszkolu
W piątek, 22 listopada, nasze przedszkole obchodziło wyjątkowy Dzień Kredki! Dzieci miały mnóstwo radości, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach, które rozwijały ich kreatywność i wyobraźnię. To był dzień pełen śmiechu, koloru i twórczości! Dziękujemy wszystkim dzieciom za ich zaangażowanie i wspaniałą zabawę!
3
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Każdego roku 21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – wyjątkową okazję, by promować wartości takie jak empatia, szacunek i dobroć. W miniony piątek nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. Z tej okazji zorganizowano konkurs "Życzliwy na co dzień", w którym tytuły zdobyli: w kategorii klas I-III Jakub Świniarski (kl. I) i Patrycja Bieniek (kl. VIII)- w kategorii klas IV-VIII. Uczniowie ubrali tego dnia żółte stroje symbolizujące radość i optymizm, a Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę tematyczną, która przypominała o wartości prostych słów takich jak: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry oraz akcję "Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej". Życzliwość nic nie kosztuje, a przynosi radość wszystkim! Obchody zorganizowali: Samorząd Uczniowski, pedagog szkolny i Rzecznik Praw Ucznia.
13
Mazowiecki Projekt Żywej Historii – Edukacyjna podróż przez średniowieczne Mazowsze
W czwartek, 21 listopada, w naszej szkole podstawowej odbyło się wyjątkowe wydarzenie w ramach Mazowieckiego Projektu Żywej Historii. To część obchodów 500-lecia włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego, zorganizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Był to dzień pełen emocji i aktywnych lekcji historii, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Podział na grupy wiekowe – historia dla każdego
Zajęcia zostały podzielone na grupy dostosowane do wieku uczniów, aby każdy mógł w pełni zaangażować się w program edukacyjny. Klasy 1-3, 4-5 oraz 7-8 miały przygotowane odrębne aktywności, dostosowane do ich poziomu wiedzy i zainteresowań.
Warsztaty o legendach i historii Mazowsza
Dla najmłodszych, uczniów klas 1-3, przygotowano warsztaty o legendach Mazowsza. Dzieci mogły poznać fascynujące opowieści o dawnych rycerzach, księżniczkach i średniowiecznych polowaniach, które miały miejsce na Mazowszu. Dodatkowo, w czasie zajęć plastycznych dzieci młodsze miały okazję stworzyć własne herby, inspirując się historią i symbolami regionu.
Uczniowie klas 4-5 uczestniczyli w wykładach o dziejach Mazowsza oraz w warsztatach związanych z średniowieczną sztuką heraldyki. Mogli dowiedzieć się, jakie znaczenie miały poszczególne kolory i symbole na herbach.
Najstarsi uczniowie, z klas 7-8, zgłębiali temat średniowiecznego rycerstwa. Były to wykłady na temat uzbrojenia, technik walki oraz etosu rycerskiego, a następnie zajęcia praktyczne, gdzie mieli okazję samodzielnie zobaczyć elementy zbroi i nauczyć się o ich funkcji.
Średniowieczne aktywności na sali gimnastycznej
Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwe pole średniowiecznych zmagań. Dla młodszych klas przygotowano tor przeszkód, inspirowany ćwiczeniami sprawnościowymi, jakie musieli przechodzić kandydaci na rycerzy. Starsi uczniowie mieli zaś możliwość uczestniczyć w Escape roomie, rozwiązując historyczne zagadki, aby "uciec" z zamkniętej sali.
Jedną z największych atrakcji, cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem, był pojedynek na miecze. Uczniowie mogli za pomocą bezpiecznych, piankowych mieczy wcielić się w rolę rycerzy i spróbować swoich sił w walce. Zajęcia te były nie tylko emocjonujące, ale również pełne wartości edukacyjnych – uczestnicy dowiadywali się o znaczeniu honoru i zasadzie fair play w rycerskich pojedynkach.
Edukacja przez zabawę – sukces projektu
„Mazowiecki Projekt Żywej Historii” pokazał, jak skutecznie można łączyć edukację z zabawą. Dzieci miały okazję uczyć się przez bezpośrednie zaangażowanie, a bogaty program warsztatów sprawił, że każde dziecko znalazło coś dla siebie. Całe wydarzenie było doskonałym przykładem na to, jak historia może być ciekawa i inspirująca, a także jak ważna jest pielęgnacja dziedzictwa lokalnego w edukacji młodego pokolenia.
To wyjątkowe wydarzenie pokazało, jak można angażować młodzież w historię Mazowsza, łącząc naukę z zabawą, i jednocześnie uczcić 500-letnią rocznicę włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego.
54
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada, w rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, społeczność naszej szkoły obchodziła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko, kolor symbolizujący pokój, wspólnotę i nadzieję. Celebrując ten dzień przypominamy światu, że każdemu dziecku, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie same prawa – prawa dziecka. Dzieci z przedszkola oraz klas 1-3 obejrzały prezentację przedstawiającą prawa i obowiązki dziecka oraz wzięły udział w warsztatach, podczas których wykonały prace plastyczne związane z omawianą tematyką, a uczniowie klas 4-8 omawiali te zagadnienia podczas zajęć z wychowawcami. Za przygotowanie obchodów odpowiedzialni byli: Rzecznik Praw Ucznia, pedagog szkolny i Samorząd Uczniowski.
6
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
19 listopada 2024r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, którego celem było przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację. W ramach obchodów w klasach starszych na zajęciach z wychowawcami odbyły się pogadanki, prelekcje i debaty. Najmłodsi natomiast wykonali prace plastyczne. Na korytarzu szkolnym powstała także gazetka przygotowana przez Szkolne Koło Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pamiętajmy, że tolerancja to postawa, dzięki której wspólnie możemy budować otwarte i przyjazne środowisko dla każdego!
9
„Slay in the USA”
Nasza szkoła dołącza do Ogólnopolskiego Wydarzenia Kulturowego „Slay in the USA” dla uczniów klas 5–8 szkół podstawowych!
Od 18 do 22 listopada codziennie odkrywamy jedno z wielkich miast USA, a potem wykonujemy związane z nim zadania. Wszystkie informacje znajdziecie na tablicy przy sali nr 16 – warto zajrzeć na przerwie!
Waszym celem jest zebranie liczb z zadań, które potem zamienicie na litery według kodu, tworząc hasło. Gotowe karty odpowiedzi wrzucacie do specjalnego pudełka w sali nr 16.
Nagrody? Oczywiście! Czekają na Was podczas lekcji angielskiego. Zasady są proste: zero przymusu, 100% zabawy. Do zobaczenia! Have great fun! Good luck!
Szkolny koordynator projektu: Karolina Bartos
Pierwsza pomoc
14 listopada uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzonym przez przedstawicieli Fundacji “Nie rób dymu!”. Młodzież poznała zasady postępowania w przypadku kontaktu z poszkodowanym oraz nabyła umiejętności samodzielnego udzielania pomocy na specjalnie przygotowanym do tego fantomie. Taka lekcja z praktycznego działania w sytuacjach zagrażających ludzkiemu życiu wyposażyła uczniów w cenną wiedzę, z której w razie potrzeby będą potrafili mądrze skorzystać.
#SzkołaDoHymnu
Dnia 12 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. To już 106 rocznica naszej wolności. Z tej okazji nauczyciele i uczniowie przygotowali uroczysty apel, który rozpoczął się od wykonania przez całą społeczność szkolną hymnu narodowego. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i komendzie "do hymnu" zabrzmiała patriotyczna pieśń, którą powinien znać każdy Polak. Po hymnie i wyprowadzeniu sztandaru wystąpiły dzieci z klasy 1, które zatańczyły poloneza. Następnie narratorzy wraz z innymi uczniami, przedstawili za pomocą słowa i obrazu historię utraconej i odzyskanej przez Polskę niepodległości. Społeczność szkolna obecna na akademii mogła zobaczyć pantomimę na temat rozbiorów, trudne rozstania ojca z rodziną, który poszedł walczyć o "wolność naszą i waszą". To wszystko było przeplatane występami recytatorskimi uczniów z klasy czwartej. którzy także przedstawili dwie inscenizacje muzyczne z wykorzystaniem czerwonych serc i liter przedstawiających napis "KOCHAM POLSKĘ". Na zakończenie pan dyrektor podziękował wszystkim występującym uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali akademię i pomagali w przygotowaniu dekoracji, która, która stworzyła niesamowite tło patriotyczne. Nie możemy także pominąć wykonania tanecznego dziewcząt z klasy 7 i 8, które przedstawiły układ patriotyczno-choreograficzny z chorągiewkami Polski.
43
Bieg Niepodległości
11 listopada na rynku w Jedlińsku podczas obchodów Święta Niepodległości odbył się dla uczniów z gminy Jedlińsk Bieg Niepodległości. Uczniowie biegli w poszczególnych kategoriach wiekowych ich zaangażowanie i determinacja oraz właściwa rywalizacja dała wszystkim dużo emocji. Rodzice jak również opiekunowie w składzie Pani Iwona Śmiechowska, Pani Anna Skumorowska, Pani Milena Romanowska mocno dopingowały uczniów. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. Osoby, które wywalczyły miejsce na podium otrzymały dodatkowe puchary i dyplomy. Szkołę w Biegu Niepodległości reprezentowali: Amelia Białkowska, Alicja Muc, Oliwia Brzezińska, Oskar Brzeziński, Kacper Taborek, Wiktor Kaczor, Maja Rokicińska, Igor Brzeziński, Joanna Kwaśniewska, Zuzia Żarłok, Julia Chojnacka, Iga Muc, Iga Murawska, Szczęk Nikodem, Nela Muc, Marcelina Rdzanek, Antoni Kaźmierczak, Marcelinka Popiel, Amelia Popiel, Alicja Popiel, Maja Kwaśniewska, Igor Romanowski, Lena Jemiołek, Lena Jurek, Mikołaj Turliński, Gabrysia Sąpór
I miejsce zajął Antoni Kaźmierczak
II miejsce zajęła Maja Rokicińska,
II miejsce zajął Kacper Taborek
Ogromne brawa i serdeczne gratulacje dla biegających !!! Dziękujemy rodzicom za obecność i kibicowanie.
51
Gminne obchody Święta Niepodległości
Tradycyjnie, jak co roku, w Jedlińsku odbyły się uroczyste gminne obchody Święta Niepodległości 2024 roku. Rozpoczęła je Msza Święta w intencji Ojczyzny, uświetniona występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Jedlińsk. Pod pomnikiem poległych złożono kwiaty i zapalono znicze, a przemówienia wygłosili wójt Kamil Dziewierz i przewodniczący Rady Gminy Robert Rędzia. Patriotyczne przedstawienie przygotowali uczniowie PSP w Ludwikowie, a koncert dał zespół Belfry, w którym wystąpiła nauczycielka naszej szkoły, p. Ewa Murdza. W obchodach uczestniczył poczet sztandarowy w osobach: Patrycja Bieniek, Filip Rdzanek, Oskar Romanowski, Natalia Sąpór, Łucja Śmielak oraz Katarzyna Żarłok wraz z opiekunem p. Karoliną Bartos i dyrektorem p. Romanem Wójcikiem.
5
XXVIII Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
8 listopada 2024r. w Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku odbył się XXVIII Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej organizowany corocznie z okazji obchodów Święta Niepodległości. Było to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które pozwoliło dzieci i młodzieży zaprezentować swoje talenty recytatorskie oraz uczcić polską historię i tradycję.
W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły w trzech kategoriach wiekowych: kl.0-II, III-V oraz VI-VIII. Wystąpienia uczestników objęły recytacje wybranych utworów polskich poetów, takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Krzysztof Kamil Baczyński czy Władysław Broniewski. Atmosfera konkursu była pełna wzruszenia i refleksji. Publiczność z uwagą słuchała recytowanych wierszy, wczuwając się w patriotyczny nastrój. Po wystąpieniach jury ogłosiło wyniki. Każdy z uczestników otrzymał dyplom
i nagrodę książkową. Młodzi artyści, którzy pokazali wyjątkową ekspresję i zrozumienie dla treści recytowanych utworów, otrzymali wyróżnienia i nagrody w każdej z kategorii wiekowych. Wśród uczniów naszej szkoły nagrody otrzymały: Iga Jemiołek z kl. I oraz Nikola Radecka z kl.VII.Tegoroczny konkurs był nie tylko okazją do zaprezentowania talentów artystycznych, ale przede wszystkim lekcją historii. Dzięki takim wydarzeniom młodsze pokolenia mogą lepiej zrozumieć znaczenie patriotyzmu i wartości narodowych.
Turniej Unihokeja dziewcząt i chłopców
6 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w gminnym Turnieju Unihokeja dziewcząt i chłopców do XXVII Mazowieckich Igrzysk Dzieci. Drużyna dziewcząt w składzie: Aleksandra Najda, Alicja Najda, Karina Szczęk, Agata Piwowar, Hanna Taborek, Sara Firlej, Julia Adamczyk, Oliwia Golińska po wyjściu z grupy zajęły III miejsce. Drużyna chłopców w składzie: Oskar Sąpór, Aleksander Krakowiak, Miron Jończyk, Kamil Woźniak, Jakub Ofiara, Hubert Duranc zajęła V miejsce. Brawa i wielkie gratulacje dla naszych zawodników i zawodniczek za zaangażowanie i podjęcie walki w każdym meczu.
10
Dzień postaci z bajek w przedszkolu
5 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się do świata bajek i fantazji! Dzień był pełen atrakcji – rozwiązywaliśmy quizy o bajkach, bawiliśmy się w odgadywanie zagadek i dopasowywanie atrybutów do różnych postaci. Kolorowy bajkowy pociąg zabrał nas na przygodę, a zabawy z chustą animacyjną i tańce przy muzyce wypełniły czas śmiechem i radością.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspaniałą zabawę, a rodzicom za przygotowanie fantastycznych strojów. Ten dzień był naprawdę magiczny!
6
Światowy Dzień Owoców i Warzyw
Światowy Dzień Owoców i Warzyw to inicjatywa mająca na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz zwrócenie uwagi na znaczenie warzyw i owoców w naszej codziennej diecie. Z tej okazji Samorząd Uczniowski w dniach 30 i 31 października zorganizował kiermasz, w trakcie którego można było nie tylko zakupić świeże owoce, ale przede wszystkim spróbować zdrowych przekąsek. Dziękujemy uczniom za pomoc w przygotowanie tego wydarzenia i cieszymy się, że wzbudziło ono tak ogromne zainteresowanie całej społeczności szkolnej.
3
Święto zmarłych w różnych kulturach
Koniec października i początek listopada to czas zadumy, refleksji i pamięci o bliskich. Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, jak w niektórych krajach obchodzony jest dzień pamięci o zmarłych. W Polsce tradycyjnie odwiedza się cmentarze, by ozdobić groby kwiatami i zapalić znicze. W Meksyku, podczas Dia de los Muertos, rodziny przygotowują ołtarze powitalne z ulubionymi rzeczami zmarłych i często całą noc biesiadują przy grobach, wspominając ich przy dźwiękach ulubionej muzyki. Halloween, hucznie obchodzone w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, kojarzy się natomiast z kostiumami, jak duchy i czarownice. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Lekcje kulturowe przygotowały dla uczniów p. Karolina Bartos oraz p. Judyta Walczak.
25
Odznaczenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej!
W dni dzisiejszym Pani Elżbieta Rdzanek i Pan Grzegorz Okoń odebrali odznaczenia złoty i srebrny medal za długoletnią służbę przyznane przez prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę. Uroczystość odbyła się w poniedziałek 28 października w radomskim Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga. Gospodarzem Spotkania było Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie. W imieniu Prezydenta medale wręczał Patryk Fajdek Wicewojewoda Mazowiecki. Składamy gratulacje Pani Elżbiecie i Panu Grzegorzowi.
5
Gminny Turniej Unihokeja Dziewcząt i Chłopców
Dnia 30 października dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły wraz z nauczycielami wychowania fizycznego panią Iwoną Śmiechowską i panem Danielem Porczyńskim uczestniczyli w Gminnym Turnieju Unihokeja. Na miejscu czekały już na nas nasze drużyny z Jedlińska, Bierwiec i Jedlanki.
Turniej odbywał się na zasadzie gry "każdy z każdym", więc nasze drużyny miały do rozegrania po 3 mecze. Rywalizacja sportowa była naprawdę na wysokim poziomie, ponieważ każda ekipa chciała wygrać, a przynajmniej znaleźć się w pierwszej "trójce". Po rozegraniu wszystkich meczów, okazało się że nasze dziewczęta zajęły 2 miejsce, a chłopcy 3. Gratulujemy sportowego ducha walki i sukcesu naszym zawodniczkom i zawodnikom i zachęcamy innych do udziału w każdych zawodach sportowych.
21
Sadzenie drzewek
30 października uczniowie klasy 4 i młodzież z innych szkół z terenu naszej gminy wzięli udział w sadzeniu drzew na terenie Jedlińska. Wspólne sadzenie drzew miało na celu integrację uczniów z terenu naszej gminy, a także zachęcanie do tego typu działań. Dzięki takiej akcji nasza gmina jest coraz piękniejsza. Po zakończeniu sadzenia na uczniów czekała ciepła herbata i słodki poczęstunek.
11
XXVI Powiatowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego „Bezpieczne Drogi Radomia”
25 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXVI Powiatowym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego „Bezpieczne Drogi Radomia”. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane ze znajomością przepisów ruchu drogowego na poziomie uzyskania karty rowerowej oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej (test pisemny), praktycznych zasad poruszania się na rowerze (jazda po rowerowym torze przeszkód).
Drużyna w składzie: Aleksandra Najda, Alicja Najda, Aleksander Krakowiak zajęła III miejsce.
Alicja Najda indywidualnie zajęła II miejsce.
Wielkie gratulacje dla uczniów
7
Ochrona Danych Osobowych (RODO)
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach została powołana Inspektor Ochrony Danych:
Pani Paula Słowik
dane kontaktowe: e-mail: inspektor@cbi24.plZałącznik nr 1 - Klauzula informacyjna. pdf
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w kolejnych naborach. pdf